slovensky: Nátržník vzpriamený
latinsky: Potentilla erecta
česky: Mochna natržník
anglicky: Common Tormentil
nemecky: Aufrechtes Fingerkraut
francúzsky: Tormentille
španielsky: Tormentila
taliansky: Tormentilla
poľsky: Pieciornik kurze ziele
maďarsky: Véronto fü
rusky: Лапчатка прямостоячая
Ružovité (růžovité) – Rosaceae
Rastlina bola známa už antike – Hippokrates ju ordinoval pri moru a použil aj pri malárii. V 17. stor. liečila boľavý zub, dnes zápaly, hnačky najmä. Do oficiálnej terapie sa dostala asi v 4. stor. n. l. (uviedol ju L.A.Barbarus) a plne sa rovinula (aj proti moru) v stredoveku; známa abatyša Hildegarda ju nazývala Dornella. Nátržník je trváca bylina, pôvodom z Európy a Ázie. Nátžník vzpriamený je vysoký 15 - 30 cm s poliehavou až vzpriamenou stonkou a sediacimi listami, prízemnými trojpočetnými, stonkovými dlaňovito zloženými, päťpočetnými, s lístkami hrubo a končisto zúbkatými, pazušné jednotlivé žlté kvety majú dlhé stopky a štvorlupienkovú korunu, čo je z identifikačného hľadiska veľmi dôležité, lebo neplazivé príbuzné druhy všetky sú päťlupienkové. Druh je častý v svetlých, zmiešaných i ihličnatých lesoch, na vresoviskách, v stepných porastoch, slatinách, obľubuje pôdy, ktoré sú aspoň občas vlhké a neznáša vápnik; indikuje povrchovú pôdnu kyslosť.Plody sú nažky
Kvitne: v máji až v auguste.
Zber: Predmetom zberu sú podzemky dokonale zbavené koreňov - Tormentillae radix (Rhizoma). Vykopávajú sa opatrne (sú na to špeciálne nástroje, trojprstové motyčky, ľudove nazývané „múria noha) a to na jar (marec) alebo na jeseň (október, dá sa však aj v máji až júni a v auguste až septembri). Dôkladne sa očistia, rýchlo umyjú, zbavia nadzemných častí a korienkov a sušia sa na vzdušnom mieste (najlepšie umelým teplom - teplotou do 40 0C).
Pomer zosušenia: 3 : 1. Koreň po usušení nemá pach a chutí silne zvieravo a sťahujúco.
Kvitne: v máji až v auguste.
Zber: Predmetom zberu sú podzemky dokonale zbavené koreňov - Tormentillae radix (Rhizoma). Vykopávajú sa opatrne (sú na to špeciálne nástroje, trojprstové motyčky, ľudove nazývané „múria noha) a to na jar (marec) alebo na jeseň (október, dá sa však aj v máji až júni a v auguste až septembri). Dôkladne sa očistia, rýchlo umyjú, zbavia nadzemných častí a korienkov a sušia sa na vzdušnom mieste (najlepšie umelým teplom - teplotou do 40 0C)
Pomer zosušenia: 3 : 1. Koreň po usušení nemá pach a chutí silne zvieravo a sťahujúco.
Obsahové látky a účinky: Účinné látky sú triesloviny (tzv. tormentilové 17 - 25 %, hydrolyzujú nevhodným skladovaním a pod. na neúčinné a tmavo zafarbené flobafény, čo norma vylučuje a aj stavia liekopisnú požiadavku hodnoty v množstve trieslovín), potom stopy silice.
Použitie a recepty: kvôli obsahu trieslovín sa koreň používa ako antidiaroikum, pri zápaloch, kataroch čriev a žalúdka - akútnych a subakútnych gastritídach, emterokolitídach, dyzentérii, zvonka na zápaly slizníc, hltana, ústnej dutiny (gingivitídy, stomatitídy a pod.), na kloktanie, natieranie, masážne roztoky a pod.
Terapeutická jednorazová dávka per os na odvar 1,5 g. Zvyčajne sa zaparí alebo krátko povarí 1 čajová lyžička (plná 3 - 4 g , 1 čajová lyžička je asi 4 g) na 150 ml vody, asi 10 min sa maceruje a užíva ešte teplý čaj 2 - 3-krát denne medzi jedením vždy čerstvo pripravený. Citliví pacienti môžu mať príležitostne podráždený žalúdok a pocit nutkania na vracanie.
Pri hnačke možno užívať aj 2-4g práškovaného koreňa s červeným vínom.
Podzemok je u nás zložkou čajoviny pri tráviacich ťažkostiach - 50g v skladačke, podporná a doplnková liečba - amárum, stomachikum a tinktúra zložkou masážneho prostriedka pri gingivititíde a stomatitíde - tiktúra, 50 ml.
Ľudové liečiteľstvo: používa podzemok prevažne interne pri kataroch zažívacej sústavy. Pri hnačke sa odporúča tradičná tinktúra: 20 g podzemka sa pokrája nadrobno a močí sa 5 dní v 100 ml čistého liehu (bielej pálenky); po scedení sa užíva 10 kvapiek pred jedením do 1 lyžice vody.
Obmenený recept: 50 g koreňa (môže byť aj nátržníka husieho) sa maceruje v teple 14 dní v 50 ml alkoholu 34 - 40 % a pri hnačke sa užíva 3-5-krát denne 10 -15 kvapiek tinktúry; má priaznivý účinok aj pri bolestivej menštruácii, tíši kŕčové bolesti bez vedľajších účinkov a je vhodná aj pri bolesti zubov, ústnych zápaloch ako kloktadlo do vody.
10 kvapiek tinktúry asi 1/2 hodiny pred jedením sa môže užiť na zvýšenie chuti. Pri hnačke možno užívať aj odvar z podzemka : 2 polievkové lyžice na 1/4 l vody, varí sa asi 3 min a užíva sa asi 5-krát denne po 2 polievkové lyžice; ak sa stav do 3 dní nezlepší, treba vyhľadať bezpodmienečne lekára.
Pri hnačke a podobných ťažkostiach sa môže užívať priamo prášok z podzemka - na špic noža 3-krát denne. Vyššie uvedeným odvarom možno aj kloktať pri ľahšom zápale mandlí alebo si vyplachovať ústa každé hodinu.
Pri diabetes: Nátržníkový koreň sa pridáva aj do zmesí čajovín proti diabete, napr. známa kombinácia je čajovina so zmesou rovnakých dielov podzemku nátržníka, listu čučoriedky a fazuľového oplodia - 2 lyžičky čajoviny na macerozápar, t. j. dávka čajoviny sa najskôr maceruje za studena v pohári vody 8 h, po zliatí sa preleje pohárom vrelej vody, 10 min sa nechá prikryté postáť a výluhy sa spoja. Nátržník býva zložkou aj iných čajovinových kombinácií.
Pri užívaní prípravkov s koreňom nátržníka môžu pre vysoký obsah trieslovín zvýšené (u citlivých osôb len o miečo vyššie) dávky vyvolať ťažobu a nutkanie na vracanie.
Nežiaduce účinky: pri nevhodnej a samovoľnej kombinácii sa môžu vyskytnúť žalúdočné kŕče, bolesti v bruchu a ťažkosti, nauzeu, až dávenie, gastriointestinálne problémy, hnačky i zápchy, vracanie, poškodiť pečeň.
Interakcie – spolupôsobenie sa prejaví nepriaznivo pri kombinácii s prípravkami so srdcovými glykozidmy, efedrínom, Antabusom, s mnohými alkaloidmi, v gravidite a pri dojčení.
Terapeutická skupina: : adstringens.