Alchemika obyčajná latinsky: Alchemila vulgaris
česky: kontryhel obecný
nemecky: Gemeiner Frauenmantel
anglicky: Lady´s Mantel
rusky: Манжетка обыкновенная
ružovité (Rosaceae)

Opis: rozšírená trváca rastlina vysoká do 70 cm s chlpatou byľou a voľnými súkvetiami drobných žltkastozelených kvetov. Rastie na lúkach  Má výrazné vejárovité listy. Názov má odvodený od alchymistov, ktorí ju používali na svoje experimenty.

Kvitne: od mája do októbra

Zber: kvitnúca vňať a prízemné listy a sušia sa v tenkých vrstvách prirodzeným teplom.

Obsahové látky a účinky: liečivú drogu obsahuje vňať – do 8% tanínových a elagových trieslovín, horčiny, malé množstvo kyseliny salicylovej. Horčiny zvyšujú chuť do jedenia a už v ústnej dutine a vyvolávajú sekréciu tráviacich fermentov – pozitívne ovplyvňujú zažívací proces v tenkom čreve. Triesloviny majú protizápalový účinok – pri zápaloch tráviacich ústrojov a dysmikrobiálnych zažívacích poruchách, aj pri brušných kŕčoch.

Použitie a recepty: pri ženských ochoreniach, aj neplodnosti v dôsledku zápalových ochorení rodidiel, zložka takmer všetkých gynekologických čajovín a čajoviny na exém.

  • Vo viacerých európskych krajinách sa tradične ordinuje pri udržiavaní gravidity a na zlepšenie činnosti maternice, odporúča sa 4 týždne pred pôrodom zápar zo 4 lyžičiek na pohár vriacej vody, pije sa 1 – 2-krát denne.
  • Na výplachy úst, kloktanie, klystír pri neulceróznych zápaloch hrubého čreva – zápar s dvoj-až trojnásobnou koncentráciou.

Zápar na vnútorné užívanie 10 – 20 g na  l vody, nechá sa 10 min postáť a užíva sa ? pohára  2 – 3-krát denne.

Vonkajšie použitie: mokvavé kožné zápaly, oplachovanie  nehojacich sa predkolenných defektov.

Ľudové  liečiteľstvo ju používa pri  ženských chorobách, podporuje funkciu maternice, a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Pomáha aj pri popôrodných ranách, ochabnutí podbrušia, u žien je všeliekom pri ženských chorobách. Podľa švajčiarskeho farára Kunzieho by sa 2/3 žien vyhlo operácii, keby sa dlhší čas liečili alchemilkou. Na rany, rezné rany a poštípanie hmyzom sa prikladá roztlačená rastlina.

Na predchádzanie problémom spojených s menopauzou sa odporúča 10 dní každý mesiac piť alchemilkový čaj.

Nežiaduce účinky: sa nezistili, neodporúča sa užívať v tehotenstve a počas dojčenia

Pozri aj: http://www.liecive.herba.sk/index.php/archiv/2002/5-200-/samoliecenie-zenskych-tazkosti

Alchemika žltozelena


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby