Ľan

Slovensky: Ľan siaty
Latinsky: Linum usitatissimum
Česky:   len setý
Anglicky: Linum
Nemecky: Lein, Flachs
Rusky: Лён обыкновенный
Francúzsky: Linum
Španielsky: Linum
Taliansky: Lino
Poľsky: Len
Maďarsky: Len
Čeľaď: ľanovité (Linaceae)

 

Ľan siaty patri medzi veľmi staré kultúrne rastliny Pravdepodobne pochádza z Prednej Ázie a pestuje sa v krajinách mierneho pásma ako dôležitá liečivá, priemyselná a technická rastlina. Darí sa mu najmä v hornatejších polohách a hlinitopiesočnatých pôdach. V súčasnosti už nikde nerastie vo voľnej prírode.

U nás sa pestuje najmä v podhorských oblastiach bohatých na zrážky.

Droga: Semená zbierame v júli až v auguste po dozretí.

Účinné látky: Ľanové semeno obsahuje v zárodku (embryu) asi 30 - 40% vysychavého oleja, ktorého hlavnými zložkami sú nenasýtené kyseliny - linolová a linolenová. V osemení je sliz, ktorý pri napučaní viacnásobne zväčší svoj objem. Semeno obsahuje aj 1 % kyanových gtykozidov, z ktorých najvýznamnejší je linamarin,

Liečivé účinky: Pre cenné vlastnosti slizu sa ľanové semeno využíva ako prostriedok proti zápche a na zvýšenie činnosti čriev, na liečbu zápalu žalúdka, žalúdočných vredov a prevenciu rakovinového ochorenia žalúdka, pri zápaloch priedušiek a močových ciest.

Lisovaním zrelých semien ľanu sa získava ľanový olej. Používa sa vnútorne,  aj zvonka. Olej sa využíva v dermatológii. Izolované estery kyseliny linolovej a linolenovej sa uplatňujú v lekárskej kozmetike ako súčast' regeneračných prípravkov.

Veľmi dobre sa uplatňuje pri liečbe kožných ochorení, popáleninách, aj ako regeneračný kozmetický prípravok na bežné ošetrenie pleti.

Kontraindikácie a nežiaduce účinky: je vhodný pre pacientov s črevnou obštrukciou a diverkulitídou. terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.

Upozornenie:: Pri požití vysokých dávok je možná intoxikácia kyanovodíkom, ktorý sa uvoľňuje zo semien pri drvení z linamarínu a lotaustralínu. Maximálna dávka pre dospelých sú 2 polievkové lyžice drvených semien denne.

Pri vnútorných bolestiach: má ľanové semeno veľmi dobré liečivé účinky. Rozdrvené semienka vložíme do pláteného vrecka a ponoríme na 10 minút do horúcej  (nie vriacej  vody!). Necháme odkvapkať a pri bolestiach, močového mechúra, obličiek, žalúdka a iných bolestiach vnútorných orgánov prikladáme vrecko čo najteplejšie.

Ľan proti zápche:

2 lyžice ľanových semienok zalejeme vodou, mliekom (môže byť aj mandľové a iné), prípadne  ovocnou šťavou. Necháme chvíľu odstáť a užívame 2-krát denne v množstve 1/2i výluhu ako súčasť bežnej stravy (treba upraviť a konzumovať viac ovocia a zeleniny). Kúra by mala trvať 3 - 4 dni, treba zvýšiť aj denný príjem tekutín na 2 - 3 litre. Najvhodnejšia je však čistá, neperlivá voda.

Ľan siaty Ľan úžitkový


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby