DIVOZEL VEĽKOKVETÝ, DIVIZNA VELKOKVĚTÁ, Verbascum thapsiforme Schrad. (Scrophulariaceae)
DIVOZEL SÁPOVITÝ, DIVIZNA SÁPOVITÁ, Verbascum phlomoides L. (Scrophulariaceae)
Dvojročné byliny s chlpatou byľou do 150 cm, veľkokvetý až 2 m vysokou, s rovnako plstnatými zbiehavými, pri sápovitom nezbiehavými stopkatými, striedavými listami. Majú päťpočetné jasnožlté kvety. Kvitnú postupne celé leto. U nás zvyčajne od júna do septembra. Preto sa trhajú etapovite. Celá rastlina ostane pritom neporušená. Plod je toboľka. Divozele sú dekoráciou aj menej atraktívneho prostredia. Odolávajú suchu aj horúčavám. Rastú na kamenistých stráňach ale aj na neobrobených priestoroch a popri cestách, kde aj viac ako štyri mesiace v roku zdobia svoje okolie.
Rastliny poskytujú dostatok medu. Postupné kvitnutie zabezpečuje, v priestoroch kde sa vyskytujú hojnejšie, trvalejší zdroj nektáru a peľu.
Drogu predstavuje kvet – Verbasci flos (syn. Verbascorum flos).
Liečebne sú dôležité kyslé saponíny, sliz, trieslovina, flavónový glykozid hesperidín, horčina, sacharidy a silica. Využíva sa predovšetkým expektoračný (na vykašliavanie) a mucilaginózny (zmäkčujúci) účinok.
Reflexné pôsobenie saponínov cez žalúdočnú sliznicu vyvoláva zvýšenú sekréciu hlienov v horných dýchacích cestách a jeho ľahšie vykašliavanie. Liečbe napomáhajú aj flavonoidy a silica. Urýchli sa aj odstránenie cudzorodých korpuskulárnych častíc, ale tiež baktérií a zvyškov zápalom poškodenej výstielky slizníc dýchacích ciest. V dráždivej fáze ochorenia so suchým zápalom hltana, prítomný sliz vytvára ochranný film na dostupných slizniciach čím potláča bolestivé dráždenie a neproduktívny kašeľ. Slizové látky pôsobia protektívne aj pri zápaloch pažeráka a čiastočne aj žalúdka a čriev. Pri dyspepsiách s hnačkami sa uplatňuje aj trieslovina.
Aj keď saponíny môžu byť nevhodné pri zápalových ochoreniach žalúdka a najmä pri žalúdočných vredoch, prítomná trieslovina s sliz nebezpečie poškodenia sliznice minimalizujú. Napriek tomu sa neodporúča ordinovať drogu pri nevyliečenom žalúdočnom a dvanástnikovom vrede.
Na prípravu záparu, často vhodnejšie odvaru, sa používa jednotlivá dávka 3 g. V praxi 1-2 kávové lyžičky na šálku vody; v priebehu dňa sa vypijú 2-3 dávky.
Droga je súčasťou viacerých hromadne vyrábaných čajových zmesí.