Podbeľ liečivý (Podběl obecný), Tussilago farfara L., Astrovité-Asteraceae

Opis: Trváca bylina s rozkonárenými podzemkami, z ktorých na jar vyrastajú šupinaté stonky s úbormi žltých kvetov. Po odkvitnutí sa vyvíjajú srdcovookrúhle listy, ktoré sú na rube plstnaté. Plod je nažka s chocholcom. Kvitne od marca do mája.

Výskyt: Rastie hojne na vlhkých poliach, priekopách a lúkach.

Zbera a úprava: K liečebným účelom sa používajú listy (Folium farfarae), ktoré sa zbierajú v prvej polovici leta. Sušia sa v tenkých vrstvách na vzdušnom mieste a počas sušenia je dôležité listy obracať.

Kvety: (Flos farfarae) sa zbierajú na začiatku kvitnutia za slnenčného počasia. Sušia sa oddelene od listov v tenkej vrstve za občasného obracania. Drogu uchovávame na suchom mieste do troch rokov.

Obsahové látky: Listy rastliny obsahujú sliz, triesloviny, kyselinu askorbovú, karotén, inulín a iné látky.

Použitie: Podbeľ je starou liečivou rastlinou používanou proti kašľu. Obsahové látky prítomné v listoch rastliny majú výrazný expektoračný účinok využívaný pri ochoreniach dýchacích ciest. Sú súčasťou prsných a potopudných čajovín.

V ľudovom veterinárstve sa používanú listy pri zápalových ochoreniach žalúdkovo-črevného traktu (hnačky) a močových ciest a na podporu trávenia. Čerstvé listy sa prikladajú na rany, abscesy a furunkuly. Vo veterinárnej praxi sa listy používajú vo forme záparu (1:10) zvonka vo forme obkladov ako zmäkčujúci a utišujúci prostriedok, vnútorne ako expektoračný prostriedok pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest a pri zápalových ochoreniach žalúdkovo-črevného traktu (hnačky).

Dávkovanie:

Podbeľ liečivý

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby