Kapucínka väčšia - lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L., Tropaeolaceae)

Kapucínka pochádza z Južnej Ameriky. U nás sa zväčša pestuje ako okrasná rastlina v záhradkách. Je jediná z čeľade kapucínkovitých (okolo 80 druhov)

Je to spravidla trváca, ojedinele jednoročná rastlina. Má poliehavú, prípadne popínavú zakoreňujúcu sa stonku dlhú až do 200 cm. Listy sú mnohouholníkové, nepravidelne okrúhle na dlhých úponkovitých stonkách. Rovnako sú upnuté aj pazušné, päťpočetné, obojpohlavné kvety. Ostrohovitý kalich má horný pysk zložený z troch, spodný z dvoch oranžovožltých nerovnakých lupienkov. Plod je tobolka. Semeno dozrieva postupne; zrelé má svetlú žltohnedú farbu.

Droga je semeno – Tropaeoli majoris semen, plod – Tropaeoli fructus, vňať – Tropaeoli herba.

Liečivé účinky kapucínky vyzdvihol na začiatku minulého storočia  francúzsky fytoterapeut  Leclerc.. Hodnotil jej pôsobenie pri chronických bronchitídach, pri pľúcnom emfyzéme, ale najmä pri vypadávaní vlasov.

Oblasť pôsobenia: dezinficiens, bakteriostatikum, antibiotikum

Účinné látky: Hlavná účinná látka je silica s obsahom síry v množstve okolo 0,03 %. Ak je vydestilovaná z rozdrvenej drogy obsahuje takmer výlučne benzylhorčičnú zložku. Pri destilácii celistvých rastlinných tkanív pozostáva z nitrilu kyseliny fenyloctovej, ktorý predstavuje glykozidický predstupeň označený ako glukotropeolín. Účinné látky silice majú príbuznú štruktúru aj pôsobenie ako chren, horčica a potočnica.

Benzylhorčičná silica pôsobí aj v minimálnych koncentráciách až na 46 kmeňov stafylokokov, a tiež na  ďalšie baktérie. Semeno sa odporúča pri liečbe zápalových ochorení močových ciest. Listy sú bohaté na vitamín C, semená na železo a fosfor.

Sýtosť zelene v listoch garantuje dostatok chlorofylu a magnézia potrebného pre spustenie metabolických procesov najmenej so stovkou enzýmov. Prítomný je aj betakarotén a flavonoidy.

Použitie:

• akútne a chronické zápaly spôsobené predovšetkým kmeňmi streptokokových, stafylokokových a iných baktérií
• zápaly močových ciest (močový mechúr, obličky, prostata)
• zápaly pohlavného systému (vaječníkov, prostaty)
• zápaly dýchacích ciest
• vypadávanie vlasov a povzbudenie ich rastu
• proti lupinám
• ako preháňadlo (rozomleté plody)
• posilnenie imunity

Kapucínka sa vyznačuje antibiotickými vlastnosťami a schopnosťou riediť výlučky z priedušiek. Najdôležitejšie je antibiotické pôsobenie proti baktériám: streptokoky, stafylokoky, ktoré napádajú močové cesty a obličky (proteus vulgaris), tiež nákaze eischeria coli, salmonelou, aj v oblasti dýchacích a gynekologických orgánov. Keďže pri vonkajšom použití mierne dráždi pokožku, prisudzujú sa jej tonické vlastnosti (pôsobí na vlasy a tlmí tvorbu lupín). Navyše má antiseptické účinky na kožu. Plody plnia funkciu laxatívneho prostriedku (preháňadla. Zvonku: sa používa ako vlasové tonikum, tiež na svrbenie pokožky vo vlasovej časti a pri nadmernej tvorbe lupín. Sušené plody kapucínky sa uplatňujú ako preháňadlo.

Kapucínka pôsobí tak, že neničí prirodzenú mikroflóru zažívacieho traktu a iných slizníc (ako chemické antibiotiká). Ukazuje sa ako výborný prostriedok v boji s akútnymi, predovšetkým chonickými zápalmi močového mechúra, obličiek a močových ciest.

Upozornenie: Vonkajšie použitie môže u precitlivených osôb vyvolať alergickú reakciu. Neodporúčasa užívať pri astme, tiež tehotným a kojacim matkám.


Recepty:

Pri prítomnosti viacerých patogénov v močových orgánoch sa ordinuje 30 – 50 g šťavy z vňate.

Vhodné je tiež pridať kapucínku (alebo tinktúru) do urologického čaju

Leclerov recept na tinktúru pri vypadávaní vlasov: do 90% liehu namočíme rovnaké diely po 100 g listov a semien kapucínky, vňate pŕhľavy a zimozelene na 15 dní. Tinktúrou potierame denne vlasovú časť pokožky.

Kapucínka našla uplatnenie aj v gastronómii. Listy obsahujú hojné množstvo vitamínu C a majú ostrú a štipľavú chuť pripomínajúcu chren alebo reďkovku, preto sa používa pri príprave rozličných pikantných šalátov, pomazánok, paštét a pod.

Pupene kvetov a nezrelé plody sa nakladali do octu ako príjemná korenina.

Vzhľadom na jej dokázanú antibakteriálnu účinnosť môže byť z pohľadu súčasných vedeckých poznatkov rastlina užitočná v prípade infekčného postihnutia vlasových korienkov, ktoré vedie k holohlavosti.

Rastlina sa využíva na výrobu viacerých farmaceutických prípravkov.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby