Mnohokrát si ľudia neuvedomujú, že hoci sú liečivé rastliny súčasťou bežnej stravy, treba sa o ich správnom užívaní poradiť s odborníkom (lekárnikom alebo lekárom). Ide najmä o nesprávne užívanie liečivých rastlín v období tehotenstva a laktácie, ktoré môže mať pre plod, prípadne novorodenca negatívne následky. Podľa štatistík viac ako polovica tehotných žien tehotenstvo neplánovala. Stáva sa často, že skôr, ako žena zistí, že je tehotná, nechráni svoje telo dostatočne z hľadiska výživy a nedbá na všetky upozornenia uvádzané pri liekoch a doplnkoch výživy. Dochádza tak k ich nesprávnemu užívaniu, práve v najcitlivejšom a pre plod najzraniteľnejšom období, ktorým je 1. trimester. V období 1. trimestra sa užívanie väčšiny liečivých rastlín neodporúča, alebo musí užívanie odporučiť lekár.

Navyše, klinických štúdií preukazujúcich bezpečnosť liečivých rastlín a prírodných látok v období tehotenstva a laktácie je stále málo, a preto sa nedá jednoznačne potvrdiť ich bezpečnosť. Preto spektrum liečivých rastlín používaných v období tehotenstva a pri laktácii je veľmi úzke a veľká časť bežne používaných liečivých rastlín je v tomto období kontraindikovaná (užívanie sa neodporúča).

Prehľad vybraných rastlín odporúčaných v období tehotenstva a laktácie

Jedna z najpožívanejších liečivých rastlín v období tehotenstva a laktácie je bezpochyby fenikel obyčajný – fenykl obecný (Foeniculum vulgare, Apiaceae). Plody feniklu sa používajú pri tráviacich ťažkostiach ako mierne spazmolytikum a pri nadmernej plynatosti. Hlavnou účinnou látkou feniklových plodov je silica, ktorá obsahuje ako hlavné zložky anetol, fenchón, estragol a tiež obsahuje ?-pinén, ??pinén, limonén, p-cymén, kamfén, myrcén, ?-felandrén, sabinén. Plody obsahujú vo vode rozpustné monoterpénové glykozidy.

Fenikel sa odporúča v tehotenstve, ale najmä pri laktácii. Podporuje tvorbu materského mlieka a účinné látky sa materským mliekom transportujú do organizmu dieťaťa. U malých detí je jedným z najčastejších problémov. nadmerná tvorba plynov spojená s kŕčmi hladkej svaloviny. Okrem tráviacich ťažkostí sa fenikel používa pri zápale horných dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie (expektorans).

Denná dávka pre dospelého človeka je 5 – 7 g plodov. Z rozdrvených plodov fenikla sa pripraví vodný zápar (čaj). Užívanie silice, prípravkov s jej obsahom alebo alkoholových extraktov (tinktúry) sa v období tehotenstva a laktácie neodporúča. Podobné účinky ako fenikel obyčajný majú aj plody príbuzných druhov: rasca lúčna – kmín kořenný (Carum carvi, Apiaceae), bedrovník anízový – bedrník anýz (Pimpinella anisum, Apiaceae).

Nevoľnosť a zvracanie často sprevádzajú prvé štádiá tehotenstva. Výsledkom môže byť dehydratácia, ketóza, strata elektrolytov a pokles telesnej hmotnosti. Ďumbier lekársky – zázvorovník lékařský (Zingiber officinale, Zingiberaceae) sa používa v terapii nevoľnosti a zvracania počas tehotenstva.

PharmDr. S. Fialová

Celý článok si môžete prečítať v časopise Liečivé rastliny - Léčivé rostliny č. 1/2010, ktorý si môžete objednať

 


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby