Kukurica siata - Kukuřice setá - Zea maysKukurica siata (Kukuřice setá), Zea mays L., Lipnicovité-Poaceae

Opis: Jednoročná bylina s jednoduchými, priamymi a plnými steblami, dorastajúca do výšky 100 - 250 cm. Listy sú striedavé, celistvookrajové a čiarkovité. Rastlina je jednodomá. Samčie kvety vytvárajú koncovú metlinu, samičie šúľok kláskov prikrytý puzdrom, z ktorého vyčnievajú blizny. Plod je obilka. Kvitne v júli a auguste.

Výskyt: Pôvodnou domovinou kukurice je Amerika. Dnes sa pestuje na celom svete ako mnohostranná úžitková plodina.

Zber a úprava: Na liečebné ciele sa zbierajú blizny samičích kvetov. Zbierajú sa v celých zväzkoch v období dozrievania kukuričných šúľkov na začiatku mliečnej zrelosti. Po zrezaní zo šúľkov sa rýchlo sušia v tieni alebo v sušiarňach pri teplote 40 oC. Pred sušením je dôležité pozorne prezrieť a odstrániť sčernalé a nahnilé časti rastliny. Drogu uložíme zakrytú na suchom mieste.

Obsahové látky: Blizny obsahujú mastný olej, horčiny, saponíny, kyselinu askorbovú a pantoténovú, vitamín K, inozit a iné. Semená obsahujú škrob, mastný olej, vitamíny skupiny B (biotín, kyselinu pantoténovú a nikotínovú), flavonoidy a iné látky.

Použitie: Droga (blizny) má žlčopudný a močopudný účinok. Vodný výluh (zápar) sa používa pri zápaloch žlčového mechúra, žlčovodov, pečene, pri obličkových kameňoch a srdcovej slabosti. Dochádza k zvýšenému vylučovaniu žlče, k zníženiu viskozity a jej špecifickej hmotnosti, čo má za následok zníženie hladiny bilirubínu a podporuje sa diuréza. Súčasne sa v krvi zvýši hladina protrombínu, čím sa skráti čas zrážanlivosti krvi.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby