Nevädza poľná (Chrpa modrá), Centaurea cyanus L., Astrovité-Asteraceae

Opis: Nevädza poľná je jednoročná bylina s hranatou a rozkonárenou stonkou dorastajúcou do výšky 30-50 cm. Listy sú stopkaté, kopijovitého tvaru. Na konci stonky sú jednotlivé kvetné úbory. Terč tvoria obojpohlavné, fialové, paprštek samčie, modrofialové alebo biele kvety. Plody sú nažky. Kvitne v júni až októbri.

Výskyt: Rastlina je teplomilná, uprednostňuje piesočnaté podklady. U nás sa jej darí v južných oblastiach Moravy a Slovenska, ale darí sa jej aj v hornatejších oblastiach.

Zber a úprava: Predmetom zberu sú sýtomodré kvety bez kalicha na začiatku kvitnutia rastliny. Sušia sa veľmi rýchlo v tieni v dobre vetrateľnej miestnosti.

Obsahové látky: V kvetoch rastliny sa nachádzajú glykozidy (centaurín, cichoriín), farbivá, minerálne soli, triesloviny, slizy a iné.

Použitie: Zápar z kvetov sa požíva ako ľahký močopudný a žlčopudný prostriedok. V ľudovom veterinárstve sa zápar požíva pri ochoreniach obličiek a močového mechúra sprevádzaných zvýšenou teplotou. Rozdrvené listy prikladané na rany podporujú ich hojenie.

 Dávkovanie:

(uvedené v printovom vydaní)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby