Breza previsnutá - Bříza bělokorá - Betula pendulaBreza previsnutá (Bříza bělokorá), Betula pendula Roth., Brezovité - Betulaceae

Opis: Strom (niekedy ker) s bielo kôrou a najmladšími konárikmi prútnatými a previsnutými. Listy sú striedavé, stopkaté, jednoduché, dvojito pilkovité a žilkované. Kvety sú jednodomé vo valcovitých jahňadách. Plody sú nažky. Kvitne od apríla do mája.

Výskyt: Druh rastie na kyslých a veľmi kyslých pôdach v lesoch a hájoch, na úhorovitých a skalnatých miestach.

Zber a úprava: Na liečebné účely sa používajú púčiky, brezová šťava, decht a listy. Brezové púčiky sa zbierajú skoro z jari v období nalievania do rozkvitnutia, rozvité púčiky nie sú vhodné na liečenie. Vetvy s pupeňmi sa zväzujú do zväzkov a sušia sa voľne alebo umele pri teplote do 25 oC, potom sa údermi o dosku alebo ručne vymlátia. Takto získané púčiky oddelíme od zvyškov vetvičiek a uchovávame v papierových viacvrstvových vreckách nie dlhšie ako 2 roky.

Obsahové látky: Pupene obsahujú silicu, saponíny, fytoncídy, flavonoidy, triesloviny, vitamín C, v listoch je silica, karotény, triesloviny, kyselina askorbová a iné látky.

Použitie: Brezové pupene a listy majú močopudný a žlčopudný účinok. Odvar a zápar sa používajú pri edémoch srdcovo-cievného pôvodu, zápaloch žlčového mechúra, ochoreniach obličiek a močového mechúra. Liečba má byť pod dozorom lekára, pretože živicové látky obsiahnuté v rastline môžu vyvolať podráždenie obličiek.

V ľudovom veterinárstve sa odvar a zápar z brezových pupeňov používa pri vodnatielke (ascites), zápaloch žalúdka, vredovej chorobe, ochoreniach pečene a žlčového mechúra. Zápar z listov brezy sa používa pri ochoreniach obličiek a chudokrvnosti. Zápar z listov a pupeňov je účinný na liečenie rezných rán a furunkulov. Na jar sa z mladých listov pripravuje vitamínový nápoj: 100 g rozdrvených a dobre umytých listov zalejeme litrom vriacej vody a necháme 3 - 4 hodiny vyluhovať. Potom precedíme výluh cez dve vrstvy gázy a dávame teľatám po 200 ml 2 - 3-krát denne na lačno. Brezový decht sa používa zvonka na liečenie svrabu, ekzému a iných kožných ochorení. Je súčasťou niektorých mazadiel (Višnevského, Koňkovo, Wilkinsonovo), ktoré majú výrazný antiseptický a hojivý účinok.

Vo veterinárnej praxi sa brezové pupene používajú vnútorne vo forme záparu alebo odvaru ako prostriedok močopudný a potopudný. Zvonka vo forme teplých obkladov a mazadiel na utíšenie reumatických bolestí.

Dávkovanie

(uvedené v printovom vydaní)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby