Oman pravý (oman pravý), Inula helenium L., Astrovité - Asteraceae

Opis: Trváca bylina s mohutným voňajúcim, vo vnútri bielym koreňom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a jedna alebo viac rozkonárených stoniek so žltými úbormi na konci. Stonkové listy sú kopijovité a sediace. Plody sú nažky s chocholčekom. Kvitne od júla do augusta.

Výskyt: Rastie pri potokoch, vo vlhkých priekopách a často sa pestuje v záhradách.

Zber a úprava: Liečebne sa využíva koreň a podzemok (Radix et Rhizoma inulae). Vykopávajú sa na jeseň alebo zavčasu na jar, umyjú sa v studenej vode, rozrežú sa na malé kúsky a sušia prirodzeným teplom v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40oC.

Obsahové látky: V droge sa nachádzajú éterický olej, saponíny, živica, horčiny, polysacharidy, inulín (do 44 %), alkaloidy a iné látky.

Použitie: V ľudovom veterinárstve sa odvar z koreňov používa ako prostriedok antiseptický, expektoračný, protizápalový, močopudný, žlčopudný, hlístopudný a protizrážanlivý. Doporučuje sa pri chronických bronchitídach, kašli, pri ochoreniach obličiek a pečene a pri zápalových procesoch v tráviacom trakte.

Vo veterinárnej praxi sa preparáty z koreňov omanu pravého používajú na odkašliavanie pri ochoreniach dýchacích ciest, pri katarálnych zápaloch žalúdka a čriev, pričom priaznivo vplýva aj na motilitu črevného traktu a zvonka na liečenie hnisajúcich rán, vredov a ekzémov.

Dávkovanie:

Oman pravý

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby