Bedrovník anízový (Bedrník anýz), Pimpinella anisum L., Mrkvovité - Apiaceae

Opis: Jednoročná bylina s vretenovitým koreňom. Vytvára priamu stonku, rozkonárenú s dolnými listami srdcovitými, prostrednými trojpočetnými a hornými perovito strihanými. Drobné biele kvety tvoria okolíky. Plod je dvojnažka. Kvitne od júna do augusta.

Výskyt: Bedrovník sa pestuje veľkoplošne a zbiera sa strojmi.

Zber a úprava: Liečebný význam majú plody. Zbierajú sa na jeseň (august, september) v čase pred dozretím, keď dostávajú sivozelenú farbu. Vyčistené semená sa sušia vo vrstve pri teplote do 40 °C. Drogu možno skladovať 3 roky.

Obsahové látky: Plody obsahujú silice (do 6 %), mastný olej (8-28 %), bielkoviny, cukor a organické kyseliny.

Použitie: Pôsobí expektoračne pri bronchitídach, stimulačne pôsobí na gastrointestinálny trakt, podporuje trávenie, pôsobí vetropudne (karminatívne) a má mierne dezinfekčné účinky.

V ľudovom veterinárstve sa aníz požíva pri zápaloch horných dýchacích ciest, na zvýšenie sekrécie žliaz tráviacej sústavy, koňom pri zápaloch pľúc.

Vo veterinárnej praxi sa aníz používa pri ochoreniach pľúc a dýchacích ciest, na podporu trávenia, ako dezinfekčný prostriedok a spazmolytikum pri meteorizme čriev, na potlačenie kvasiacich procesov v črevách. Podáva sa vo forme odvaru, prášku, mixtúry samostatne alebo spoločne s ďalšími drogami niekoľkokrát denne

Dávkovanie:

Bedrovník anízový

 


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby