Divozel veľkokvetý (Divizna velkokvetá), Verbascum densiflorum Bertol. syn. V. thapsiforme Schrad

Divozel sápovitý (Divizna sápovitá), Verbascum phlomoides L.

Krtičníkovité - Scrophulariaceae

Opis: Dvojročná bylina dorastajúca v druhom roku do výšky až 2 m. V prvom roku vytvára prízemnú listovú ružicu. Listy sú podlhovasté a plstnaté. Sedia striedavo na stonke, ktorá je ukončená klasom žltých kvetov. Plod je tobolka. Kvitne od júna do októbra.

Výskyt: Rastie na skalnatých stráňach a slnečných lúkach. Často sa pestuje v záhradách a na poliach.

Zber a úprava: Zbierajú sa kvetné koruny bez kalicha. Sušia sa rýchlo v tieni. Suchú drogu uchovávame v dobre uzatvorených, sklenených nádobách nie dlhšie ako dva roky.

Obsahové látky: Kvety divozelu obsahujú 2,5 % slizu, flavonoidy, saponíny, karotín, vitamín C a iné látky.

Použitie: Výluh z divozelu sa používa pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest, tráviaceho traktu a ako diuretikum pri ochoreniach obličiek (obličkové kamene). Zvonka ako utišujúci prostriedok na rany (popáleniny, panaritium).

Kvetné koruny sa so svojim expektoračným pôsobením požívajú pri zápaloch dýchacích ciest sprevádzaných kašľom. Tento účinok je podmienený obsahom saponínov a slizu. Droga tvorí zložku prsnej čajoviny - Species pectorales.

V ľudovom veterinárstve sa odvary z drogy podávajú u koní pri schvátení kopýt, hovädziemu dobytku pri strate mlieka a ovciam spolu so soľou pri kašli z prechladnutia.

Farmakologické výskumy ukázali, že divozel zvyšuje krvný tlak a stimuluje srdcovú činnosť. Biologicky aktívne obsahové látky rastliny zvyšujú arteriálny tlak, zvyšujú amplitúdu srdcových kontrakcii a zosilňujú bioelektrickú aktivitu srdca.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby