ČEMERICA ZELENÁ, ČEMEŘICE ZELENÁ, † Helleborus viridis L. (Ranunculaceae)

Tento druh čemerice je príbuzný predchádzajúcemu. Obdobné je aj zloženie obsahových látok, podobne ako pri ďalších príbuzných druhoch.

Je to trváca rastlina s pravidelnými  kvetmi s piatimi zelenými kališnými lístkami. V plnom vegetačnom období  by sa kvety farebne stratili, ale v zimných mesiacoch (v januári), keď začína kvitnúť, vzbudzuje zaslúženú pozornosť a obdiv v zasneženom prostredí. Zhluk tyčiniek obťažených peľom je rozložený na polguľovitom  lôžku. Zbytočne sa v príliš skorom období kvitnutia ponúka na opelenie a zber včelám. Vidieť, že sme rastlinu premiestnili do nevhodného prostredia. Postupom času rastlina posunula vegetáciu do neskorších mesiacov. Niekedy až do  apríla. V tomto čase ju už môže hmyz opeliť, aby priniesla  plody –  mechúriky. Takto  miestami druhotne divie a vyskytuje sa aj  v našej prírode.

V miestach, kde sa liečebne dodnes využíva  predpokladajú vyššiu účinnosť čemerice zelenej na rozdiel od príbuzných druhov. Jej kardioglykozidy sa môžu stať alternatívou pre chorých so zlyhávaním srdcového svalu v tom prípade, ak neznášajú liečivé látky z náprstníka. Drogu predstavuje koreň (Hellebori viridis radix syn. Hellebori viridis rhizoma). Najúčinnejší glykozid predstavuje helebrín, ktorý sa vyrovná strofantínovému cymarínu. Tonizuje ochabujúci srdcový sval a súčasne účinkuje močopudne, čo je pri dekompenzovaných srdcových ochoreniach potencujúci účinok.  Saponín heleborín dráždi žalúdočnú sliznicu a vyvoláva hnačky, čo by znížilo alebo vylúčilo vstrebávanie glykozidov.  Preto pri liečbe srdcových chorôb čemericovými účinnými látkami  prichádza do úvahy iba podávanie čistého helebrínu bez prímesí saponínov. Vo veterinárnej medicíne sa droga využíva najmä ako diuretikum a  emetikum. Druhú indikáciu zabezpečujú saponíny, ktoré sú v humánnej medicíne nežiaduce. Zvonku sa pripravujú odvary proti zvieracím kožným parazitom. Vzhľadom na prudko účinné glykozidy patrí droga výlučne do rúk lekára.

Druhy, ktoré neposkytujú kvety iba v zimných mesiacoch, ale aj skoro na jar, sú užitočné pre včely. Prinášajú dostatok nektáru, ale aj hojnosť peľu. U nás sa zatiaľ pestujú iba ako ozdobné rastliny.

MUDr. K. Mika


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby