ČEMERICA ČIERNA, ČEMEŘICE ČERNÁ, Helleborus niger L. (Ranunculaceae) je do 50 cm vysoká  trváca rastlina má  jemne zúbkaté širšie kopijovité listy. Výrazné pravidelné  päťcípe žlté až žltozelené  kvety majú v priemere až 7 cm. Na vyklenutom kvetnom lôžku je množstvo tyčiniek. Plody sú mechúriky. Asi päť  u nás pestovaných druhov (z vyše 25 vyskytujúcich sa v južných oblastiach) miestami zdivelo a nachádza sa vo  voľnej prírode. Na východnom Slovensku rastie čemerica purpurová, čemeřice purpurová (Helleborus purpuraceus Waldst  et  Kit ) so zelenofialovými alebo fialkastými kvetmi.

Zaujímavosťou, a niekedy hlavným dôvodom pestovania v záhradkách je, že rastliny  veľmi skoro kvitnú,  a to  aj v januári pod snehom.

Čemericu odporúčali už starogrécki lekári. Cenil si ju aj Hippokrates a  Paracelsus. Používali ju všestranne. Ordinovali ju pri melanchólii, ale tiež pri epilepsii, zhybových bolestiach, rovnako ako pri zapečenosti. Pokúšali sa ňou vyliečiť aj zápaly dýchacích ciest. Odvary sa podávali na vypudenie cudzopasníkov u ľudí aj zvierat. Na rovnaké, ale tiež širšie spektrum neduhov sa rastlina skúšala aj v ľudovom liečiteľstve. Je v tom určitá zákonitosť až do dnešných čias. Čím menej vedomostí o liečivých vlastnostiach rastliny, tým nemiestnejšia  odvaha  používať ju  na všetko.

Dnes vieme, že obsahuje vysokoúčinné srdcové substancie (kardioglykozidy) –  bufadienolidy – helebrín a  heleboreín. Ich účinnosť je najviac príbuzná glykozidom morskej cibule.  Z ďalších látok je dokázaná akonitová kyselina, zo steroidných saponínov heleborín.

Drogu predstavuje koreň (Hellebori nigri radix). Ordinuje sa v tekutom alebo suchom výťažku. Prípadne  práškovaný koreň  v dávke do 0,7 g.

Rastlina je  stále predmetom lekárskeho výskumu.

V humánnej aj veterinárnej medicíne je hlavnou indikáciou na zlyhávanie srdcového svalu. Aj keď sa v súčasnosti používa len ojedinele, liečba patrí výlučne do rúk lekára. Pre možné otravy, aj so smrteľným následkom, sa droga musí podávať veľmi uvážene.

MUDr. K. Mika


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby