DRCHNIČKA ROĽNÁ, DRCHNIČKA ROLNÍ, + Anagallis arvensis L. (Primulaceae)

Je do 20 cm vysoká jednoročná rastlina. Má rozkonárenú štvorhrannú byľ s vajcovitými celistvookrajovými listami a  jasnočervené  päťpočetné pazušné kvety na dlhých stopkách. Plody sú tobolky. Známa a  rozšírená burina nekultivovaných priestorov a polí. Má aj varietu z belasými kvetmi.

Používala sa ako liečivá rastlina už v staroveku. Spomedzi slávnych gréckych lekárov ju spomína aj Hippokrates. Užívali ju proti melanchólii. Domnievali sa že zlepšuje náladu a sústredenosť.

Rastlina nekvitne iba na jar, ale aj v jeseni. Vyznačuje sa aj tým že zatvára kvety ráno aj odpoludnia. Chráni sa tak tiež pred dažďom, aby jej nenavlhol peľ. Vnímavý pozorovateľ sa môže v počasí orientovať podľa tohto, celé vegetačné obdobie dostupného biobarometra.

V dávnej minulosti sa s rastlinou spájali nezmyselné povery. Azda aj preto sa jej liečivé vlastnosti nekriticky preháňali. Slepo sa verilo, že je účinným liekom nielen proti pohryzeniu besným psom, ale aj proti všetkým súčasne známym jedom. Dlhý čas sa iba preberal tento omyl, čo sa dialo až dokonca stredoveku. V tých časoch bolo módne považovať niektorú rastlinu alebo fixné kombinácie viacerých rastlín či látok za mimoriadne dôležitý liek. Takýto prostriedok nazývali theriak alebo dryák. Drchnička tu tiež hrala veľkú,  ale v podstate falošnú úlohu. Moderná medicína neprebrala povery o účinnosti tejto rastliny a podrobila ju rozboru.

Obsahuje najmä rôzne druhy saponínov, z ktorých jedovatý sapotoxín pôsobí silne dráždivo a účinkuje aj pri vonkajšom použití. Vstrebáva sa sliznicami  a  spôsobuje rozklad  červených krviniek. Pri väčšom rozsahu môže ohroziť život. Z ostatných látok obsahuje  trieslovinu,  horčiny  a  enzýmy.

Hemolytický  jed  rastliny je, najmä pre nižšie živočíchy, taký toxický, že účinkuje aj pri silnom riedení. V Indii používajú roztok z tejto buriny na otrávenie rýb,  aby ich mŕtve telá mohli ľahko pozbierať z hladiny.

V dnešnej odbornej fytoterapii nie je drchnička ofinálna.

MUDr. Karol Mika

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby