Skorocel kopijovitý (Jitrocel kopinatý), Plantago lanceolata L., Skorocelovité-Plantaginaceae

Opis: Trváca bylina s krátkym koreňom a prízemnou ružicou kopijovitých listov. Stonka 10-50 cm vysoká je ukončená valcovitým klasom bieložltých kvetov. Plody sú dvojsemenné tobolky. Kvitne od mája do septembra.

Výskyt: Rastie na okrajoch polí, pasienkov, lúk a strání ako burina.

Zber a úprava: Listy (Folium plantaginis) sa zbierajú v priebehu celého leta. Nepoškodené zelené listy odtrhávame so stopkou a po opláchnutí vodou sa sušia v tenkých vrstvách za dobrého vetrania. Drogu možno skladovať dva roky.

Obshové látky: Listy skorocela obsahujú glykozid aukubín, horčiny, karotén, vitamín C, semená obsahujú olej, saponíny, slizy, aukubín, atď.

Použitie: Vo veterinárnej praxi sa listy požívajú na uvoľňovanie hlienov pri kataroch dýchacích ciest, pri zápaloch žalúdkovo-črevného traktu (gastritis, gastroenteritis, colitis).

Vďaka vysokému obsahu fytoncídov má výluh z listov výrazné antimikrobiálne vlastnosti. Osvedčuje sa na hnisajúce rany a vredy. Dôkladne umyté čerstvé listy sa rozdrvia na kašu, zalejú sa päťnásobným množstvom izotonického roztoku chloridu sodného a zmes sa prefiltruje cez gázu (tri-štyri vrstvy). Získaný filtrát sa požíva vo forme obkladov na hnisajúce rany.

Dávkovanie:

Skorocel kopijovitý


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby