Prietržník holý (Průtržník lysý), Herniaria glabra L., Silenkovité-Silenaceae

Opis: Jednoročná alebo trváca bylina s tenkým koreňom a husto olistenou a rozkonárenou stonkou. Oválne listy stoja protistojne na stonke a v ich pazuchách sa tvoria strapce drobných bielych kvetov. Plod je tobolka. Kvitne od júla do septembra.

Výskyt: Rastie na suchých piesočnatých podkladoch.

Zber a úprava: Predmetom zberu je vňať (Herba herniari). Zbiera sa v priebehu celého leta na najmä v čase kvitnutia. Vňať sa odrezáva asi 2-3 cm od zeme a suší sa na dobre vetranom mieste. Počas sušenia sa niekoľkokrát denne vňať obracia.

Obsahové látky: Droga obsahuje kumarín a jeho deriváty, flavonoidy, saponíny a silicu.

Použitie: Spazmolytický účinok rastliny je podmienený obsahom derivátov kumarínu a močopudné pôsobenie obsahom flavonoidov. V ľudovom liečiteľstve zvierat sa prietržník používa ako prostriedok močopudný. Podáva sa vo forme čerstvo vytlačenej šťavy (200 ml) alebo odvaru: 3 hrste suchej vňate sa zalejú dvoma pohármi vody (400 ml) a objem sa nechá vrieť, pokiaľ sa neodparí polovica objemu tekutiny, odvar sa podáva veľkým zvieratám 1-2 krát denne. Malým zvieratám sa podáva výluh z vňate prietržníka v dávke 5-10 g drogy.

Rastlina obsahuje saponíny v dôsledku čoho dochádza po namočení a rozotretí drogy vo vode k vytvoreniu peny, ktorú možno využiť na umývanie zvierat (najmä psov)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby