Baza čierna (bez černý), Sambucus nigra L., Zemolezovité - Caprifoliaceae

Opis: Ker alebo strom dorastajúci do výšky 5-10 m, so žltobielymi kvetmi usporiadanými do vrcholíkov. Plody sú čierne kôstkovice s modročervenou šťavou. Kvitne od mája do júla.

Výskyt: Baza čierna je rozšírená v celej Európe, rastie na pokraji lesov, pri plotoch a okolo stavenísk.

Zber a úprava: K liečebným účelom sa využívajú kvety, plody, mladé výhonky a listy. Kvety sa zbierajú čerstvo rovzinuté v máji a júni. Zrezávajú sa celé súkvetia s krátkou stopkou (1 cm) a sušia sa rozložené v jednej vrstve stopkami hore na vetrateľnom mieste alebo zavesené za hlavnú stopku na tienistom mieste. Po usušení sa kvietky zdrhnú zo súkvetí, preosejú sa cez hrubé sito a uskladnia v dobre uzatvorených nádobách. Droga je veľmi citlivá na navlhnutie. Plody sa zbierajú v čase plnej zrelosti a po oddelení od stopiek sa sušia v sušiarňach pri teplote 60-65 °C alebo voľne na slnku v tenkej vrstve.

Obsahové látky: Kvety obsahujú silicu, kyselinu askorbovú a karotén. V kôre a vo vetvičkách sa nachádza silica, cholín, fytosterol, v plodoch kyselina askorbová, karotén, triesloviny atď.

Použitie: Kvety a plody bazy čiernej majú potopudný, močopudný a dezinfekčný účinok. Zápar (1:10) sa používa ako dezinfekčný prostriedok doplnený výrazným potopudným pôsobením pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Zvonka sa používa výluh na výplachy dutiny ústnej pri zápaloch sliznice (stomatitis, laryngitis, pharyngitis). Bazu čiernu je vhodné kombinovať s harmančekom.

baza čierna


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby