Lastovičník väčší (Vlaštovičník větší), Chelidonium majus L., Makovité-Papaveraceae

Opis: Trváca bylina s rozkonáreným podzemkom a rozkonárenou stonkou so striedavými listami a okolíkom žltých kvetov. Plod je podlhovastá tobolka. Kvitne od mája do septembra.

Výskyt: Rastie voľne ako burina na celom svete.

Zber a úprava: Pred úplným rozkvitnutím rastliny sa zbiera vňať (Herba chelidonii). Z čerstvej vňate sa získava liečebne využívaná šťava. Vňať sa rýchlo suší na dobre vetranom mieste. Drogu treba uchovávať na suchom mieste do 3 rokov.

Zber vňate sa robí v rukaviciach (rastlina je jedovatá!).

Obsahové látky: Rastina obsahuje alkaloidy (chelidonín, chelerytrín, sanguinarín a iné), silicu, vitamín C, karotén, kyselinu jablčnú, flavonoidy a saponíny.

Použitie: V ľudovom veterinárstve sa lastovičník používa pri liečení rôznych kožných ochorení (malých vredov, prašiviny atď.). Prášok z rozdrvenej drogy sa používa na zásypy infikovaných rán. Výluh z vňate sa používa k liečbe ochorení pečene, žlčového mechúra, hnačiek a katarov žalúdkovo-črevného traktu.

Farmakologické výskumy potvrdili spazmolytický účinok drogy vňate lastovičníka. Klinickými skúškami je overený liečebný účinok pri liečbe šupinatého ekzému.

Vo veterinárstve sa používa čerstvá vňať zmiešaná so soľou pri liečbe tympánie u oviec, samotná droga pri liečbe svrabu u zvierat a trichofýcie u psov. Vňať lastovičníka sa používa aj ako insekticídny prostriedok proti záhradným a sadovým škodcom

Drogu doporučujeme používať pod dozorom veterinárneho lekára!


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby