Ide o rastlinný druh pochádzajúci z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie, Afriky a Austrálie s najväčšou populáciou na Srí Lanke a v Indonézii, konkrétne na Jáve. Cestu do Európy a Ameriky si našiel prostredníctvom obchodníkov a botanikov. So zavedením rodu Coleus v Európe sa často spája holandský botanik a spisovateľ Karl Ludwig Blume (1796 - 1862), ktorý písal o rastlinách z Jávy. Práve druhové meno rastliny je odvodené od jeho priezviska.

Coleus blumei Benth. je veľmi obľúbenou rastlinou u pestovateľov okrasných rastlín kvôli svojím výnimočným pestro zafarbeným panašovaným listom. Aj preto sa považuje za záhradnú rastlinu viktoriánskej éry, keďže bol výbornou voľbou pre viktoriánsku záhradnú techniku.

Existuje mnoho kultivarov tejto rastliny, ktorých sfarbenie listov je podmienené intenzitou slnečného svetla. Za fialové, ružové, červené i oranžové sfarbenie sú zodpovedné antokyány, prítomné v listoch popri zelenom listovom farbive chlorofyle.

Rastlina Koleus Blumeho dorastá do výšky 55 - 75 cm, má vzpriamenú štvorhrannú stonku s protistojnými praslenovito usporiadanými listami. Tvar listov je vajcovitý so zúbkatými okrajmi, na rube sú pokryté trichómami. Začiatkom júna až koncom septembra kvitne nevýznamnými bledomodrými až fialovými kvetmi, ktoré vyrastajú pozdĺž stonky vo forme strapcov. Kvety sa z rastliny zvyčajne odstraňujú, pretože ju svojím rastom zbytočne vysiľujú.

Napriek tropickému pôvodu je Koleus Blumeho nenáročný na pestovanie, vhodný do záhrady i ako izbová rastlina. Optimálna teplota na jeho pestovanie je v rozmedzí 17 - 20 °C. Môže prežívať na slnku aj v polotieni. Vyžaduje si vlhkú, ale dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym alebo zásaditým pH. Zle odvodnená pôda a nadmerné zalievanie mu škodí. Je značne citlivý na chladné počasie a s prvým mrazom hynie. V miernych oblastiach sa preto pestuje ako trvalka, v chladnejších ako jednoročná rastlina, keďže nie je mrazuvzdorný.

Tradične sa Coleus blumei Benth. využíval na liečbu mnohých ochorení. Na Sumatre pri liečbe infekcií v ušiach, ale aj pri gastritíde. Na Filipínach sú najpoužívanejšou časťou listy, z ktorých sa pripravuje odvar s hojivými účinkami na rany, pri bolestiach žalúdka, tráviacich ťažkostiach či úplavici. V iných častiach sveta sa používa aj pri bolestiach hlavy a ako antikoncepčný prostriedok. V tradičnej čínskej medicíne má význam v terapii hypertenzie...

Mgr. S. Jurkaninová, Doc. PharmDr. R. Kubínová, Ph.D.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby