V roku 2009, po desaťročiach výskumu zameraného na proces starnutia, získali vedci E. Blackburnová, C. W. Greiderová a J. W. Szostak Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu, a to za objav enzýmu nazývaného telomeráza, ktorý je zodpovedný za predĺženie telomérov.

Teloméra je koncová časť chromozómu. Teloméry tvoria nukleoproteínový komplex. V priebehu replikácie DNA nedokáže DNA-polymeráza zreplikovať celú sekvenciu telomérov až do konca, preto dochádza pri každom delení bunky ku skráteniu telomérov.

Ak je aktivita telomerázy vysoká, dĺžka telomérov je chránená a starnutie sa spomaľuje. Podporovaním telomerázy sa podporujú teloméry a známe sú aj spôsoby ako aktivovať telomerázu. Treba v prvom rade zmeniť spôsob života, stravovacie návyky, vrátane obmedzenia kalórií, obmedziť stres, potrebný je pohyb. Tieto zmeny môžu mať určitý pozitívny vplyv na teloméry, ale je tu aj iný vedecky podložený spôsob, ktorý je rovnako dôležitý. 

Výskum jasne ukazuje, že môžeme aktivovať telomerázu pomocou konkrétnych živín a antioxidantov, takže môžeme sami napomôcť predĺženiu telomérov. Ak predĺžime dĺžku telomérov, je možné, že budete žiť dlhšie, zdravšie a vyzerať a cítiť sa lepšie.

Medzi tieto živiny patria:

Koenzým Q-10, vitamín: A, C, E, D, B12, pyridoxín (B6), riboflavín (B2), kyselina listová, trimetylglycín (TMG), kyselina a-lipoová, omega-3mastné kyseliny (EPA a DHA), astaxantín, resveratrol, N-acetylcysteín, metylsulfonylmetán (MSM) - organická síra, luteín, karnozín. acetyl-L-karnitín, Rhodiola rosea , Ginkgo biloba, zelený čaj...

Výskum teda potvrdzuje, že zdravie je v našich rukách. Dlhodobá prevencia chorôb, zdravé jedlo, živiny, spánok, redukcia stresu a obmedzenie toxínov umožní nášmu organizmu robiť to, čo vie najlepšie - byť zdravý.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby