Tentokrát sa budeme venovať rastline amerických Indiánov, ktorá sa volá echinacea purpurová (Echinacea purpurea). Rástla pred každým vigvamom a kýchajúceho Indiána sme veru nevideli v žiadnom filme. Je to viacročná rastlina, ktorá je ozdobou takmer každej záhradky. Poznáme však jej účinky.

V prvom rade napomáha zvyšovať imunitu, čo je pri dnešnom náraste alergií veľmi dôležité. Okrem toho uvoľňuje kŕče žlčníka, pomáha pri črevných kolikách, zlepšuje cirkuláciu krvi, a to aj vo vlásočniciach, má protizápalový účinok na sliznicu tráviaceho traktu, upokojuje centrálny nervový systém, upravuje vegetatívne poruchy, pomáha pri migréne, hojí staré rany, preležaniny, v zmesi s inými pôsobí antireumaticky, protizápalovo, najmä v močových cestách a chorobách ženských orgánov, povzbudzuje kôru nadobličiek, regeneruje celý organizmus, pomáha pri zdurených lymfatických uzlinách, vytvára bariéru proti vírusovým nákazám posilňovaním bunkovej blany. Úspešná je i v liečbe ekzému a plesní, pomáha pri sennej nádche, detskej astme a alergiách vôbec. Ďalej znižuje hladinu cukru a cholesterolu, má antisklerotický účinok, pomáha vyplaviť z organizmu kontaminujúce látky, najmä ťažké kovy a súčasti smogu. V neposlednom rade zamedzuje vzniku bunkového šoku a vzniku škodlivín zo žiarenia a chemoterapie (rtg.vyšetrenia, rtg.terapia, CT), pričom pomáha vyplaviť rozpadné látky po ich aplikácii. Treba však myslieť aj na to, že pri vysokých teplotách stráca účinnosť.

Z tejto rastliny môžeme užívať všetky časti. Počas vegetácie v čerstvej forme čaj alebo počas celé roka sušené. Okvetné lístky pozbierame zvlášť a zalejeme ich alkoholom. Vznikne tinktúra, ktorú potom užívame po kvapkách. Celú vňať usušíme, narežeme a používame na čaj. Koreň kopeme v 3 - 6 roku v novembri, zalejeme alkoholom a dávkujeme 2 cl (20 ml) denne.

Pestovanie je nenáročné. Semená vysievame na jeseň. Neznáša zamokrenie.

Z. Homolová, S. Jurčák


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby