Medovka lekárska

Latinský názov medovky (meduňky) Melissa, ktorý zaviedol Linné znamená „včela“. Pomenovanie vychádza z faktu, že kvety medovky tvoria veľké množstvo nektáru lákajúci včely alebo z mena starogréckej nymfy menom Melissae (Melissai), ktorá bola patrónkou včiel a včelárstva.

Pestovanie: Druh je pôvodný v južnej Európe, v Španielsku ho rozšírili Mauri v 7. storočí a od stredoveku sa pestoval v celej Európe. V kultúre sa pestuje 4 - 5 rokov, najlepšie sa jej darí na stredne ťažkých až ťažkých hlinitých pôdach, ktoré majú dostatok humusu. Rastlinám vyhovuje slnečné stanovište, ale dajú sa pestovať aj ako podkultúra ovocných drevín. Mladé rastliny majú spočiatku pomalší vývoj a sú citlivé na nízke teploty. Medovka sa množí buď generatívne, teda priamym výsevom (začiatok mája) a z predpestovanej sadby (výsev do skleníka v marci, výsadba na stanovište po 15. 5.) alebo vegetatívne delením trsov. Medzi najčastejšie choroby medovky sa radia septorióza (Septoria melissae), múčnatka konopnicová (Erysiphe galeopsidis DC.) a hrdza mätová (Puccinia menthae Pers). Zo škodcov sú významní štítnatec zelený (Cassida viridis L.) a cikádočka poľná (Eupteryx atropunctata Goeze).

Drogy: Pestuje sa kvôli Melissae herba – vňať medovky lekárskej a Mellisae folium – list medovky lekárskej.

Obsahové látky: Medzi najvýznamnejšie obsahové látky patria silica, polyfenoly (kyselina kávová a rozmarínová), flavonoidy a monoterpénové glykozidy, ale obsahuje aj vitamín C a B. Medovková silica bola v hebrejčine označovaná ako bal-smin, čo znamená „vodca olejov“. V porovnaní s ostanými rodmi čeľade Lamiaceae má menší obsah silice, od 0,02 % do 0,3 %, najmenší prípustný obsah podľa Československého liekopisu 4. vydanie bolo 0,07 % (V/m) pre Melissae herba a Slovenského farmaceutického kódexu 1. vydanie 0,1 % (V/m) pre Melissae folium. Silica obsahuje citral a citronelal, ktoré spôsobujú intenzívnu citrónovú arómu. Údajne najvyšší obsah silíc má kultivar od Melissa officinalis ‘Quedlinburger Niederliegende’. Aby sme však získali libru (cca 430 g) silice, treba až 3 tony z tohto kultivaru.

Zber: Zberá sa vňať alebo listy tesne pred alebo na začiatku kvitnutia (VI-VII), keď sú rastliny vysoké okolo 50 cm. Rez sa vedie asi 10 cm nad zemou, aby sa nezberali aj zdrevnatené časti rastlín. V prvom roku je úroda nízka, ale od druhého roku sa dá zberať 2 - 3-krát ročne (VIII-IX), avšak posledný zber už nedosahuje kvalitu prvej akosti. Pozberaná vňať sa veľmi opatrne ukladá do vzdušných košov, aby sa nestlačila, pretože po stlačení černie. Listy medovky sa zberajú z pokosenej vňate tesne pred jej rozkvitnutím ráno, za suchého počasia alebo priamym odtŕhaním v priebehu vegetácie.

Suší sa pri teplotách do 35 C pretože veľmi rýchlo stráca kvalitu – kvôli strate silice a zmene farby zapríčinenej rozkladom glykozidov. Pomer zosychania je 6 - 4:1.

Použitie: Medovku ľudia používajú na najrôznejšie účely už viac ako 2000 rokov. Starí Gréci a Rimania ju používali najmä v lekárstve. Jedným z najstarších záznamov o nej sa nachádza v Teofrastovej knihe Historia Plantarum, kde sa medovka, pod názvom „kalaminthe“ odporúča ako liečebný prostriedok na bodnutie hmyzom. Avicenna (980 - 1037) odporúčal medovku na „posilnenie srdca“. Podobne i švajčiarsky lekár a alchymista Paracelsus (1493 – 1541) veril, že medovka je „elixír života“, dodáva životnú silu, a tým predlžuje život. Kresťanský rád karmelitánov už od 17. storočia pripravuje z medovky likér zvaný karmelitánska voda, alebo Eau de Melisse de Carmes, zložený z medovky, citrónovej kôry, muškátového orieška a koreňa archangeliky, pričom presný pomer jednotlivých ingrediencií je prísne stráženým tajomstvom. Užívanie tohto likéru má vraj vplyv na dlhovekosť. Anglický spisovateľ John Evelyn (1620 – 1706) o medovke povedal, že je „vládcom mozgu, posilňuje ducha a odháňa melanchóliu“.

Medovka sa odporúča na širokú škálu ťažkostí, od žalúdočných problémov, cez bolesti zubov a uší, migrény, hystériu, melanchóliu, vysoký tlak až po nespavosť.

(ukážka)


Ing. K. Kaffková, Ing. P. Kaššák
Záhradnická fakulta Mendelovej univerzitv Brne,  Lednice 


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby