Postupne prichádzame do obdobia, kedy sa krásne letné dni začínajú meniť na menej príjemné. Nástupom jesene a znižovaním teploty sa naše telo stáva náchylnejšie na rôzne typické jesenné onemocnenia, spôsobené celkovým znížením imunity nášho organizmu, ako sú nádcha, kýchanie, chrípkové ochorenia.

Básnik a satirik Persius Flaccus , žijúci v čase starého Ríma povedal: Chorobe sa bráňme predtým, než nás navštívi!

Tieto slová nestratili na aktuálnosti, ani v dnešnom modernom svete, preto si tieto riadky prečítajte až do konca, čím urobíte prvý krok, pre posilnenie svojho zdravia.

Zvýšenie imunity organizmu

Pojem imunita vyjadruje schopnosť organizmu reagovať na antigén(cudzorodá látka napádajúca bunky organizmu) imunitnou odpoveďou, ktorej výsledkom je jeho likvidácia.

Každý deň, každú sekundu prebieha v našom organizme boj proti tisíckam škodlivých baktérii, vírov, patogénnych látok, toxínov, plesní a parazitov. Bez silného imunitného systému by bolo naše zdravie v neustálom ohrození. Imunitný systém tvoria orgány, tkanivá, bunky a molekuly, ktoré svojou činnosťou zabezpečujú ochranu organizmu.   

Imunitný systém je tvorený nasledujúcimi orgánmi.

Koža zabezpečuje prvú obrannú líniu, pretože tvorí prirodzenú anatomickú bariéru. Nachádzajú sa tu lymfocyty a Langerhansove bunky(dendritové bunky, ktoré pohltia antigén a dopravia ho do najbližších lymfatických uzlín). 

Sliznice oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného. Majú obrovskú plochu, a preto sú hlavnou bránou vstupu cudzorodých častíc. Imunitný systém slizníc je relatívne nezávislý od systémového, preto sa slizničný imunitný systém označuje ako  mukózna membrána( brániaca prvotnému vniknutiu patogénov do organizmu).

Imunitný systém je z morfologického hľadiska difúzny orgán vážiaci asi 1 kg. Bunky imunitného systému cirkulujú v krvi a lymfe (miazge) alebo sa nachádzajú v organizovaných tkanivách a orgánoch. Tieto delíme na primárne lymfatické orgány, kde lymfocyty vznikajú a dozrievajú (kostná dreň a týmus) a sekundárne lymfatické orgány, kde bunky prichádzajú do kontaktu s antigénom (slezina, lymfatické uzliny, Peyerove plaky v tenkom čreve, slepé črevo).

Primárne lymfatické orgány

Kostná dreň je tkanivo, ktoré vypĺňa centrálnu dutinu kostí. Jej najdôležitejšia časť je červená kostná dreň, ktorá predstavuje krvotvorné tkanivo. Obsahuje krvotvorné bunky a podporné bunky (tukové, endotelové bunky, fibroblasty, makrofágy). V dospelosti sa nachádza v plochých a krátkych kostiach a v epifýzach dlhých kostí, kde sa  vyvíjajú všetky krvné bunky a u človeka tu dozrievajú B-lymfocyty.

Týmus - detská žľaza je dvojlaločný orgán uložený v medzi pľúcnom priestore. Najlepšie je vyvinutý v detstve, vekom atrofuje a funkčné tkanivo sa nahrádza tukovými bunkami. Dozrievajú tu T-lymfocyty (odtiaľ pochádza ich názov), ktoré získavajú imunitnú toleranciu, čiže schopnosť rozoznávať vlastné antigény od cudzích. Pri poruche imunitnej tolerancie vznikajú závažné autoimunitné ochorenia, kedy vlastný imunitný systém ničí bunky tela (alergie, astma, skleróza multiplex, diabetes, vitiligo atď).

Sekundárne lymfatické orgány

Slezina je imunologický filter krvi, umiestnená v ľavej hornej časti brušnej dutiny, je tvorená bielymi ostrovčekmi lymfatického tkaniva, ktoré je popretkávané krvnými kapilárami.

V slezine sa zachytávajú a odstraňujú staré a poškodené erytrocyty.

Lymfatické uzliny sú malé zhluky lymfoidného tkaniva umiestnené pozdĺž lymfatických ciev v celom organizme. Väčšina orgánov má lymfatickú drenáž. V uzlinách sa kontroluje lymfa, či sa v nej nenachádza antigén. Ak sa v uzline antigén objaví, bunky začnú rásť a uzlina sa zdurí.

Ľudská imunita závisí ešte aj od ďalších sekundárnych  orgánov: krčné a nosné mandle, slepé črevo a Payerove pláty v sliznici tenkého čreva. V týchto orgánoch sa tvoria lymfocyty, biele krvinky. Tieto imunitné bunky delíme na B- bunky( tvoriace sa v kostnej dreni vytvárajúc protilátky proti votrelcom), T-bunky( tvoriace sa v kostnej dreni, ale dozrievajú v thýmuse) a NK- bunky alebo ináč „ natural killer“( prirodzení zabijaci, ako prvé rozpoznajú votrelcov a útočia. Poznáme ich ako veľkých bojovníkov pri onkologických ochoreniach).

Človek sa rodí s rôznymi úrovňami imunitného systému. Nedostatky v imunitnom systéme môžu byť vrodené, alebo získané zásluhou vonkajších faktorov, ako sú:

 1. prekonané infekcie, ktoré znižujú prirodzenú odolnosť organizmu
 2. znečistenie životného prostredia toxickými látkami
 3. dlhodobý stres
 4. negatívne emócie,(strata blízkeho, rozvod, zlosť, strach)
 5. nesprávna výživa a životospráva( nadmerný príjem cukrov a tukov)
 6. nedostatok spánku
 7. užívanie nadmerného množstva omamných látok ( alkohol, cigarety, drogy)
 8. nadmerné užívanie antibiotík antidepresív a iných liekov
 9. rôzne druhy žiarenia

Na celkovú imunitu organizmu vo veľkej miere vplýva aj výživa jedinca ,ktorá je základným pilierom podpory imunitného systému. Spracované, čistené a konzervované potraviny často nespĺňajú potrebu fytonutrientov potrebných pre naše telá. Ak si chceme zvýšiť prirodzenú odolnosť proti chorobám, musíme zabezpečiť svojmu telu dostatočný prísun vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a prírodných ochranných látok- bioflavonoidov, ktoré sa nachádzajú v rastlinách.

Vo všeobecnosti sa na posilnenie imunity odporúča:

 1. Pite veľa tekutín,  zriedené ovocné a zeleninové štiavy
 2. Užívajte čajové zmesi z byliniek podporujúce imunitu
 3. Stravu bohatú na zinok (chudé mäso, morské plody, vajcia, sójové bôby)
 4. Cesnak, kurkumu, zázvor, škoricu, ktoré majú antibakteriálne, protiplesňové účinky
 5. Do jedálneho lístka zahrňte aj bielkoviny, vitamíny skupiny B, zinok a nadmerné množstvo vitamínu C
 6. Odporúčané doplnky výživy: Echinacea 350mg, Echinacea + ženšen pre imunitu, koenzýmQ 10, betaglukán, esenciálne oleje
 7. Antioxidanty (vit. A,C,E, selén )

Je dokázané, že človek potrebuje denne vyše 90 životne dôležitých látok, zahŕňajúcich minerály, vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Ich nedostatok  môže v našom organizme vyvolať nutričný deficit alebo naopak prebytok niektorých látok. K stanoveniu vhodnej diagnózy( terénu) v nerovnováhe slúži v klinickej praxi najspoľahlivejší expertný Program IoMET® (Ionic Mineral Enzymo Therapy), ktorý umožňuje s prekvapujúcou presnosťou stanoviť bionutričný profil Vášho organizmu, vypracovaný tímom našich expertov.

V našej praxi pracujeme s prípravkami od francúzskych laboratórií NUTERGIA, ktoré sú lídrom v oblasti mikronutričnej medicíny.

 

Bližšie informácie o projekte a možnostiach využitia Programu IoMET nájdete na našej webovej stránke:  www.nutergia.sk.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby