Trpíte nevysvetliteľnou únavou, dýchavičnosťou pri záťaži, zrýchleným tepom, búšením srdca, závratmi, bolesťami hlavy, nechutenstvom? Vaša pokožka a pery sú pobledlé a spozorovali ste zvýšené vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov? Všetky tieto príznaky môžu upozorňovať na málokrvnosť – anémiu z nedostatku železa.

Jahoda obyčajnáŽelezo je totiž kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie kyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Ak pri tomto procese nastane porucha – dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do našich orgánov sa dostane menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina v organizme má na svedomí typické príznaky slabosti, únavy a zníženej výkonnosti spojenej často so spavosťou i ďalšie spomínané neduhy.

Riziková puberta

Anémia z nedostatku železa je pomerne častá v puberte, kedy sa detský organizmus rýchlo vyvíja, telo sa „vyťahuje” do výšky a zásoby železa mu zrazu prestanú postačovať. Počiatočným varovaním pre rodičov môžu byť i sťažnosti učiteľov na nepozornosť detí, usínanie pri vyučovaní, alebo naopak na ich zvýšenú neposlušnosť. Anemické deti sú totiž často nervózne a ani pri najlepšej vôli sa nedokážu dlhší čas koncentrovať na učivo.

Či organizmus dospievajúceho človeka začne pociťovať nedostatok tohto minerálu, v značnej miere závisí aj od stravy. Deti, ktoré si kupujú namiesto obeda sladkosti, vyprážané hranolčeky či párky v rožku, si priamo o tento problém koledujú. V ich prípade je v prvom rade nevyhnutná zmena stravovania!

Ženy, pozor na silnú menštruáciu a nevyváženú diétu!

Častou príčinou strát železa u dospievajúcich dievčat a žien v aktívnom veku sú gynekologické straty krvi spôsobené silnou menštruáciou, kedy príjem železa v potrave nestačí pokryť silnejšie krvácanie. Nedostatočný prísun železa v potrave môže byť príčinou jeho absencie u žien, ktoré túžia po štíhlej línii – zodpovedajú zaň prísne a nevyvážené, jednostranne orientované diéty – najviac ohrozenou skupinou sú vegetariánky. Základom prevencie jeho nedostatku je návrat k vyváženej strave s dostatočným obsahom železa.

Kde sa nachádza najviac železa?

Brusnica obyčajnáZásobárňou železa sú všetky vnútornosti, jeho bohatým zdrojom sú kvalitné hovädzie i hydinové mäso, morské ryby a plody mora, pivovarské kvasnice, trstinová melasa, strúhaný kokos, morské riasy, strukoviny (sójové bôby a výrobky z nich, hrášok a šošovica), ovocie (brusnice, ostružiny, marhule, broskyne, slivky, jahody ríbezle, figy – aj sušené), celozrnné potraviny, pšeničné klíčky a otruby, zelená zelenina (špenát, šalát, mangold, čakanka), dyňové a slnečnicové semienka, orechy, mandle, kakao, huby.

Anémia v tehotenstve ohrozuje zdravie dieťaťa!

Pre normálny priebeh tehotenstva je dostatočný príjem železa nevyhnutný! V tele tehotných žien sa tvorí väčšie množstvo krvi, aby ňou bola dostatočne zásobená placenta – železo je potrebné na zvýšenie počtu červených krviniek matky na transport kyslíka pre dieťa aj pre tvorbu krvi dieťaťa. Dieťatko si vytvára zásoby železa na prvé mesiace života a telo matky potrebuje rezervu aj na pokrytie strát krvi pri pôrode. V gravidite ženský organizmus spotrebuje asi o 1 000 mg železa viac ako zvyčajne. Približne polovica tehotných žien ho však má nedostatok! Dbať o dostatočný prísun železa sa odporúča už od začiatku tehotenstva, v druhej a tretej tretine tehotenstva je nutné jeho príjem zdvojnásobiť! Jeho nedostatok totiž môže zapríčiniť málokrvnosť! Rozvíja sa pozvoľna a tehotná žena sa najviac sťažuje na únavu, slabosť a na to, že nemôže sústredene vykonávať svoju prácu. Je to dôležitý varovný signál, ktorý by žiadna budúca mamička nemala podceniť! Nedostatok železa v období tehotenstva môže byť príčinou neukončeného vývoja niektorých orgánov, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca a predčasného pôrodu! Dostatočný príjem železa pomáha tiež zmierňovať pôrodné kŕče a bolesti a zlepšuje popôrodnú rekonvalescenciu a hojenie.

Tehotným ženám by nemala chýbať tiež kyselina listová, ktorá je kľúčovým faktorom pre správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa, pomáha chrániť dieťaťa pred poruchami neurálnej trubice a ďalšími závažnými komplikáciami i rizikom potratu. Zdrojom oboch týchto výživných látok spolu s omega-3 mastnými kyselinami dôležitými pre vývoj zraku, mozgu a kognitívnych funkcií dieťaťa je multivitamín Prenatal s Omega-3 DHA.

Prevencia nedostatku železa

Základom prevencie nedostatku železa je vyvážená strava s dostatočným obsahom železa doplnená výživovými doplnkami s obsahom železa, ktoré čo najmenej zaťažujú tráviaci trakt, najlepšie na prírodnej báze. Keďže niektorí pacienti preparáty železa horšie tolerujú – objavuje sa u nich zápcha alebo hnačka, tlaky v oblasti žalúdka či kovová pachuť v ústach, je vhodné siahnuť po špeciálnych prípravkoch s postupným uvoľňovaním do organizmu. Takýmto prípravkom je aj Železo s postupným uvoľňovaním, vyrobené patentovanou technológiou v laboratóriách kanadského výrobcu prírodných vitamínov – Jamieson Laboratories. Vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl umožňuje telu železo dopĺňať postupne počas 8 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť. Neobsahuje cukry, farbivá ani konzervačné látky, je vhodný aj pre diabetikov.

Viete, že…

…nápoje s kofeínom a tanín v čiernom čaji zabraňujú vstrebávaniu železa a naopak vitamín C jeho vstrebávanie výrazne zvyšuje? Ak pred jedlom bohatým na železo (napríklad mäsom) vypijeme pohár čerstvej citrónovej či pomarančovej šťavy, podporíme tým využiteľnosť železa.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby