Voda je pre život človeka bezpodmienečne nevyhnutná. Bez vody človek vysychá ako strom. Práve preto je veľmi dôležité v letných horúčavách predísť nebezpečnej dehydratácii vhodným pitným režimom.

SMÄD - POPLAŠNÝ SIGNÁL

Pocit smädu je pre nás poplašný signál, ktorým naše telo oznamuje stav ohrozenia pri nedostatku tekutín. Čo sa pri ňom deje?
 1. Zhustne krv, čím sa zhorší prekrvenie orgánov a tiež ich okysličenie. Cítime sa malátni, nesústredení, klesá celková výkonnosť.
 2. Naše obličky sú pri nedostatku tekutín zaťažené, pretože vylučujú priveľmi koncentrovaný moč. Tým sa zvyšuje riziko tvorby močových kameňov a zápalu močových ciest. Pri veľkej dehydratácii organizmu môže dôjsť aj k zlyhaniu funkcie obličiek.
 3. Sliznice dýchacích ciest sú vysušené, a tým náchylnejšie na ochorenia.
 4. Pri namáhavej práci alebo vytrvalostnom športe môže nedostatok tekutín spôsobiť zlyhanie termoregulácie.
 5. Veľké straty tekutín v priebehu niekoľkých hodín môžu spôsobiť poškodenie organizmu, až smrť. Nebezpečenstvo vzniká najmä pri vzájomnej kombinácii veľkých horúčav a pri zvýšenom pohybe, namáhavej práci alebo pri ochoreniach sprevádzaných teplotou. Ohrození sú najmä starí ľudia a deti.
 6. Pri nedostatku tekutín sa zvyšuje koncentrácia rozličných toxínov a odpadových látok v tele.

PRÍZNAKY DEHYDRATÁCIE

 • únava, malátnosť, spavosť
 • porucha koordinácie chôdze a pohybov
 • suchosť a nepružnosť pokožky, suchosť slizníc
 • zrýchlenie pulzu
 • zníženie krvného tlaku

KOĽKO VODY DENNE?

Ak neviete, koľko tekutín vaše telo potrebuje, skúste sa riadiť pozorovním vlastného moču. Jeho vzhľad a množstvo vám veľa napovie. Farba má byť svetlá a množstvo nie menej ako liter. Pri bežnom dennom režime vylúčime približne dva až tri litre vody. Tie musíme doplniť.

Viac ako polovicu prijímame spolu so stravou. Zostatok musíme doplniť tekutinami. Je to približne 1,5 až 2 litre vody, v horúčavách by toto množstvo malo dosiahnuťaj 3 litre.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby