Púpava lekárska (Smetanka lékařská), Taraxacum officinale Web., Čakankovité-Cichoriaceae
Opis: Trváca bylina s vretenovitým dužinatým koreňom a prízemnou listovou ružicou, z ktorej vyrastajú duté stvoly zakončené žltým úborom. Plody sú nažky tvoriace spoločne guľovitý útvar. Celá rastlina obsahuje bielu nejedovatú šťavu. U nás kvitne od apríla do októbra.
Výskyt: Rastie na lúkach, v záhradách, pasienkoch, pri cestách a pod.
Zber a úprava: Zbierajú sa korene a listy (Radix taraxici, Folim taraxici. Korene sa pozdĺžne narežú a sušia pri teplote do 50 st.C. Drogu možno uchovávať do 5 rokov.
Obsahové látky: Korene a listy obsahujú horčiny, flavonoidy, minerálne látky, inulín, kyselinu askorbovú, silice a triesloviny.
Použitie: Odvar z koreňa púpavy sa používa pre svoju horkú chuť na zosilnenie vylučovacej funkcie žliaz žalúdka a čreva, povzbudenie činnosti tráviaceho traktu. Koreň púpavy (odvar) patrí medzi žalúdočné a močopudné prostriedky. Vo veterinárstve sa list púpavy používa vo forme záparu na povzbudenie trávenia, ako žlčopudný prostriedok a ako slabo pôsobiaci prostredok pri atonických obstipáciach. Čerstvé listy a prášok z koreňa púpavy podstatne znižuje obsah cholesterolu v krvi zvierat.
Dávkovanie:
(uvedené v printovom vydaní)