Ľubovník - rastlina svetla

Človek sa odpradávna učil, že v teplejšom ročnom období treba zberať a konzervovať to, čoho má mať v chladnejšom ročnom období dostatočnú zásobu. Týka sa to aj liečiv. Osobitne zaujímavým príkladom je ľubovníková vňať: tradične sa reže 24. júna, v jednom z najdlhších dní, a chráni svetlo po celý zvyšok roka, najmä pre zamračenú dušu. Olejový extrakt z rastliny je potešením pre oči a môže zlepšiť náladu už hlboko rubínovo červeným leskom.
Najstarší údaj o ľubovníku ako o prostriedku na liečenie melanchólie nachádzame okolo roku 800. Už starovekí Rimania siahali k produktom z ľubovníka napríklad pri spáleninách. Na vonkajšie použitie sa tzv. červený olej odporúčal pri liečení rán a na následné svalové bolesti. Farmaceuticky významnejší je jeho vplyv na zlepšenie nálady.


Podľa starého zvyku sa, ako sme už uviedli, zberá za svätojánskej noci 24. júna. Žlté kvety sa vložia do fľaše, zalejú sa olivovým olejom a nádoba sa vystaví slnečnému svetlu. V priebehu niekoľkých týždňov sa zafarbí na červeno. Pripravený olej sa prefiltruje cez ľanovú látku. Kvapalný produkt sa nechá stáť ešte týždeň, aby sa oddelila voda od oleja. Potom sa naplní do fliaš a uchováva na chladnom mieste. V súčasnosti sa ľubovníkový olej ponúka aj v kapsulách, aby sa ľahšie užíval. V takej podobe sa získavajú produkty z riadeného spôsobu výroby.


Prof. M. Chalabala, DrSc.
Podľa Pharma und Wir 16 (4) 14 (2002)


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby