Šalvia lekárska (Šalvěj lékařská), Salvia officinalis L., Hluchavkovité - Lamiaceae
Opis: Šalvia je dvojročná bylina s rozkonárenou, na báze zdrevnatenou a v hornej časti bylinnou, štvorhrannou stonkou. Listy sú protistojné, tupo zúbkaté so sieťovitou žilnatinou. V prvom roku vytvára rastlina ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku a listy. Koncové klasy kvetov sú fialovej farby. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do júla.
Výskyt: Rastie na suchých, vápnitých pôdach, na slnečných stráňach. U nás je šľachtená.
Zber a úprava: Od mája do septembra sa zbierajú listy (Folium salviae). Sušia sa za teplého počasia voľne v tieni alebo v dobre vetrateľných teplých miestnostiach. Drogu možno uchovávať na suchom mieste nie dlhšie ako 2 roky.
Obsahové látky: Listy obsahujú triesloviny, 2,5 % silice, ktorá dáva rastline charakteristickú arómu a pôsobí liečebne.
Použitie: Zápar z listov šalvie sa používa ako prostriedok sťahujúci, protizápalový a antiseptický k výplachom dutiny ústnej pri stomatitídach, laryngitídach, kataroch horných dýchacích ciest, vnútorne pri zápaloch žalúdočno-črevného traktu spoločne s ďalšími drogami. Extrakt pôsobí na črevnú sliznicu výrazne baktericídne.
Teľatám s porušenou činnosťou tráviaceho traktu (alimentárna hnačka) podanie záparu rastliny (1 : 20) v množstve 300 - 400 ml 3-krát denne počas 3 - 5 dní vedie k normalizácii funkcie črevného traktu a k zlepšeniu celkového stavu s obnovou chuti do žrania.