ĎATELINA LÚČNA, JETEL LUČNÍ, Trifolium pratense L. (Fabaceae)

ĎatelinaJe trváca bylina do 40 cm vysoká má trojpočetné vajcovité celistvookrajové lístky na striedavých stopkách. V strede majú šípovité bledšie sfarbenie. Súmerné päťpočetné purpurové alebo biele kvety tvoria jednu alebo dve koncové hlávky. Plody sú nepukavé struky, ktoré sa otvárajú vrchnáčikom.

Ďatelina obľubuje lúky alebo presvetlené lesy na mierne vlhkých miestach.

Variabilná rastlina má okolo 300 druhov. Mnohé vyšľachtené druhy sa pre vynikajúce úžitkové, najmä kŕmne, vlastnosti pestujú veľkoplošne. Nutritívne vlastnosti zaručuje asparagín a  ďalšie aminokyseliny. Kvety sú medonosné a pri pestovaní  na semeno je obojstranne užitočné kočovať so včelami po okrajoch rozkvitnutých lánov. Ďateliny obohacujú pôdu dusíkom, ktorý činnosťou nitrifikačných baktérií prijímajú zo vzduchu..

Pretože trojlístok je  pri väčšine ďatelín pravidlom  a  štyri lístky na jednej stopne výnimkou, považujú poverčiví ľudia štvorlístok za talizman pre šťastie.

Celá rastlina obsahuje aj  látky s estrogénnym účinkom – fytoestrogény.  Majú celkom odlišné, nesteroidné, biochemické zloženie ako  živočíšne hormóny. Môžu sa uplatniť, ako rastlinná substitučná liečba, pri prirodzenom úbytku tohto hormónu u  žien po prechode. Predpokladá sa že, zabraňuje  osteoporóze a  rozvoju arteriosklerózy. Aj keď nedosahuje účinnosť živočíšneho estrogénu, je nevyhnutné dodržať kritériá bezpečnej liečby a zohľadniť všetky kontraindikácie hormonálnej liečby. Týkajú sa predovšetkým provokácie tvorby zhubného nádoru prsníkaženských pohlavných orgánov,  cievnych trombóz a iných porúch súvisiacich s  hormonálnou liečbou.

Liečivú drogu predstavujú červené alebo purpurové kvety – Trifolii rubri flos (syn. Trifolii pratensis flos). Menej sa  zberá kvet bielych odrôd – Trifolii albi flos. Bledé a neskôr ružové kvety poskytuje ďatelina roľná – Trifolii arvensis flos.

Z obsahových látok je silica,  trieslovina,  fenolické látky; z glykozidov  najmä trifoliín a  izotrifoliín. Z hormonálne aktívnych  izoflavonoidov sú formononetín, biochanín A, genisteín, daidzeín. Sú v  glykozidickej väzbe alebo voľné. Nachádzajú sa aj  organické kyseliny. Vo  farebných druhoch tiež antokyány.

Z ďalších látok vyvolávajúcich estrogénne účinky sú v celej rastline, ale najmä vo výhonkoch,  predovšetkým však  v klíčkoch, prítomné coumestany. Najväčší význam má coumestrol.

Ďatelinová silica má dezinfekčné účinky. Spolu s  trieslovinou sa uplatňujú pri poruchách trávenia vyvolanom  premnožením nežiadúcich črevných mikroorganizmov. Sťahujúce a  dezinfekčné vlastnosti sa uplatňujú aj pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. Rovnako aj na vonkajšie použitie pri infikovaných kožných postihnutiach.

Príjemné organoleptické vlastnosti, ako je lahodná chuť a vôňa silice, predurčujú kvetnú drogu  na zlepšenie chuti do jedenia. Éterický olej cez sliznicu žalúdka a ostatnej tráviacej trubice vyvoláva  výdatnejšie vylučovanie tráviacich štiav.

Po vstrebaní silice do krvného obehu sa prevažne vylučuje dýchacími cestami. Tu sa uplatní jeho dezinfekčná vlastnosť.  Povzbudením sliznice v  hrtane aj v prieduškách sa vyvolá  zvýšená tvorba hlienov a  zlepší sa jeho vykašliavanie. Preto sa uplatňuje aj na rýchlejšie liečenie zápalov dýchacích ciest..

Na vnútorné užívanie sa pripravuje zápar z  1 kávovej lyžičky na šálku. Pije sa 2 –  3-krát denne. Môžu sa však užívať aj dvojnásobné dávky. Platí to najmä pri použití na kloktanie. Na obklady alebo oplachovanie, či kúpele nehojacich sa kožných defektov treba pripraviť zápar z 1  lyžice na pol litra vody.

Farmaceutické alebo galenické prípravky z ďateliny sa dávkujú podľa odporúčania výrobcu, alebo predpisujúceho lekára.

Ďatelinové listy sa  pridávajú do zeleninových šalátov,  polievok  a  omáčok. Množstvo a dĺžka ich užívania musia prihliadať na  estrogénovú aktivitu rastliny, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. V praxi to prichádza do úvahy iba v prípade pravidelného konzumovania neprimerane veľkého množstva ďateliny. Naopak, malé dávky vplývajú na predchádzanie srdcovocievnym ochoreniam. U  žien zabezpečujú ľahší priebeh  klimaxu (pokles výskytu návalov krvi, zníženie hladiny  krvných tukov, pri súčasnom zvýšení hladiny tzv. dobrého cholesteolu – HDL). Zabraňujú  tiež poprechodovému rednutiu kostí (osteoporóze). Výskumy rôznych autorov nie sú však v interpretácii priaznivých výsledkov jednotné.

Užívanie ďatelinových klíčkov zo semien vyžaduje opatrnosť, pretože hormonálne aktívny coumestrol v nich obsiahnutý dosahuje 281 mg/kg, čo  na rozdiel od ostatných jedlých klíčkov iných rastlín predstavuje najmenej 4 – 8- násobne vyššie dávky.

Možná neplodnosť spôsobená fytoestrogénmi  sa u ľudí nepotvrdila. Zistila sa iba pri zvieratách živiacich sa ďatelinou. Ide  istotne o kvantitu prijatých estrogénových zložiek.

Pri užívaní kvetnej drogy v terapeutických dávkach sa nezistili nijaké vedľajšie nepriaznivé účinky.  Pri užívaní biomasy z celej rastliny, resp. výťažkov z nej, už treba viac počítať s  estrogénovým pôsobením. Veľkosť dávok aj dĺžka ich podávania má byť pod lekárskou kontrolou. Nádor prsníka alebo ženských pohlavných orgánov a tiež  žilná trombóza  aj v minulosti vylučovala podávanie preparátov z ďateliny.

MUDr. Karol Mika

Od rastliny k človekovi IX

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby