Prvosienka jarná Prvosienka jarná (Prvosenka jarní), Primula veris L., Prvosienkovité-Primulaceae

Opis: Trváca bylina s krátkym valcovitým, husto rozkonáreným podzemkom a s prízemnou ružicou. Stonka je zakončená okolíkom žltých kvetov. Plody sú jednopúzdrové tobolky. Kvitne v čase od apríla do mája.

Výskyt: Rastie na lúkach, pasienkoch, hájoch a pestuje sa aj v záhradách.

Zber a úprava: Predmetom zberu sú korene a kvety (Radix et Flos primulae). Listy sa zbierajú v období kvitnutia, sušia sa rýchlo na slnku alebo umele pri teplote do 100-120oC. Korene sa vykopávajú po odkvitnutí rastlín a sušia sa prirodzeným teplom

Obsahové látky: Rastlina obsahuje saponíny, éterický olej, glykozidy, kyselinu askorbovú, karotén, soli mangánu a iné látky.

Použitie: Saponíny prítomné v droge sú výborným expektoračným prostriedkom pri zápaloch pľúc a dýchacích ciest. Droga má aj mierne sedatívne (ukľudňujúce), spazmolytické (uvoľňujúce kŕče) a preháňavé účinky. Listy sa používajú pri hypo- a avitaminóze C.

V ľudovom veterinárstve sa zápar z koreňov a listov oddávna používa pri ochoreniach dýchacích ciest (expektorans), pri reumatizme, ochoreniach obličiek a močového mechúra a pri chronických zápchach. Vo veterinárnej praxi sa prvosienka jarná používa ako expektoračný prostriedok vo forme odvaru (1:10)

Dávkovanie:

Prvosienka jarná


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby