Leuzea šuštivá je viacročná rastlina z čeľade astrovité, ktorá v prvom roku vytvára prízemnú ružicu listov, z ktorej po prezimovaní vyrastá 1 – 8 kvetných stoniek. Kvetné úbory sú ružovofialové; kvitnú v júni až auguste; sú hmyzoopelivé a veľmi dekoratívne.

Plodom je hnedosivá, mierne klinovitá nažka s dvojradovým lietacím chocholčekom. Pre farmaceutické účely sa využívajú korene a nažky, z ktorých sa izoluje 20-hydroxyekdyzón.

V agroekologických podmienkach Slovenska patrí k dobre aklimatizovaným druhom, nenáročným na teplo (nažky klíčia pri teplote 5 – 6 °C, s dobrou schopnosťou prezimovania). Pre pestovanie sú vhodné pôdy hlinitopiesočnaté so slabokyslou až neutrálnou pôdnou reakciou, so strednou zásobou živín, ale vyšším obsahom humusu a organických látok. Odporúča sa pestovať v humídnejších oblastiach, s ročným úhrnom zrážok nad 550 mm. Veľmi suché oblasti juhozápadného Slovenska sú menej vhodné.

Osivo leuzey vysievame skoro na jar (marec – apríl), keď teplota pôdy dosahuje 6 – 10 °C. alebo na jeseň (koniec septembra), aby rastliny dobre zakorenili a vytvorili do príchodu zimy 8 – 12 pravých listov.V záhradkách sa vysievajú do hniezd ručným spôsobom na malých plochách. Do jedného hniezda sa dávajú 2 – 4 nažky. Na podporenie klíčivosti sa osivo môže stratifikovať pri teplote 1 °C počas 20 – 30 dní. Počas vegetácie sa pôda pravidelne kyprí.

Koreň sa zberá na konci tretieho vegetačného roka. Po očistení sa korene sušia voľne uložené v tenkých vrstvách prírodným alebo umelým spôsobom teplotou 40 – 50 °C.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby