V septembri je podľa tradičnej čínskej medicíny v najväčšej aktivite slezina a pankreas, v októbri prichádza na rad žalúdok. Všetko, čo pre tieto orgány urobíme práve počas tieto mesiace, má omnoho väčší účinok ako inokedy. Podľa tradičnej čínskej medicíny prináležia mesiace september a október prvku zeme. Je to zároveň vhodný čas na očistu orgánov – sleziny, žalúdka, pankreasu a ďalších súvisiacich orgánov či systémov. Tento okruh zahrňuje výnimočne tri orgány, zatiaľ čo v iných okruhoch sa stretávame len s dvoma.

Klasická medicína neprikladá slezine žiadnu zvláštnu dôležitosť a zastáva názor, že je možné v prípade ochorenia alebo úrazu tento orgán vyoperovať.

Celostná čínska medicína je opačného názoru. Zoznam problémov vzniknutý oslabením sleziny je veľmi dlhý a prakticky je v dnešnej dobe veľmi ťažké nájsť človeka s harmonickým pôsobením okruhu sleziny. Zmyslovým orgánom sleziny sú ústa.

Slezina patrí svojim pôsobením do imunitného systému a jej najdôležitejšou funkciou je likvidácia odumierajúcich krvných buniek. Podieľa sa tak na krvotvorbe. Podľa čínskej medicíny riadi protivírusovú imunitu, následkom toho každá viróza, herpes či opar alebo napr. infekčná žltačka, znamená jej poruchu. Obaly okolo infekčných ložísk sú v slezine tvorené hlienmi z bielej múky, cukru a mlieka (tradičné buchty a koláče). Sladká chuť síce slezinu posilňuje, ale prebytok sladkostí a najmä rafinovaného cukru vytvára v organizme hlieny, do ktorých sa zabaľujú infekcie.

Slezina ovplyvňuje nasledujúce orgány:

žalúdok, slinivku brušnú, lačník, bedrovník, bránicu, ďasná, hypotalamus, hypofýzu, jazyk, hltan, kútiky úst, vegetatívne nervy, svaly, ritný otvor, slinné žľazy, štítnu žľazu, podkožie, lymfatické cievy a uzliny, okostnica, podnebie, meniscus, panvové dno, kostnú dreň, dreň nadobličiek, hltanové mandle.

Príznaky poruchy v okruhu sleziny:

Obezita, nadmerná štíhlosť, srdcová neuróza, hemoroidy, časté nočné močenie, chuť na sladké, suché alebo slabé pery, opuch kĺbu palca na nohe, mnoho hlienu na slizniciach, hormonálne poruchy, nepravidelná menštruácia, vodnatá nádcha, zápaly vedľajších nosových dutín, únava a slabosti končatín, chladné končatiny, krvácanie ďasien, začervenanie v hrdle, brnenie v končatinách, problémy na očných viečkach, začervenanie kože na krku a v oblasti kľúčnych kostí, bolesti v podpazuší, veľká únava po jedle, bolesti hrudnej chrbtice, šteklenie pod ľavou lopatkou, problémy príušných žliaz stredného ucha, pálenie, bolesť alebo kŕče v lýtkach, bolesti v oblasti lymfatických uzlín, bolesti a zdurenie pŕs, opuchy ďasien, opuchy spodného viečka, polypy v nose, zatínanie zubov, bolesti zubov v hornej čeľusti, vytekanie sliny v kútiku, paradentóza, popraskané pery, afty, herpes, zápal dutín, ovisnuté prsia, krivé zuby u detí, zväčšovanie pŕs u mužov, pocit na vracanie, chorobný hlad, chorobné nechutenstvo, vidiny jedla v sne, nezvládanie točivých pohybov, napr. pri jazde na kolotoči, problémy s tenkým črevom, žalúdkom, pankreasom, hltanom, ústnou dutinou, perami, ochorenie hypofýzy, hypotalamu, epifýzy, štítnej žľazy, lymfatického systému a vegetatívneho nervového systému, strata pamäti, neplodnosť.

Priamy vplyv má slezina na žalúdok a pankreas – to znamená, že u človek sa nevyskytujú napr. žalúdočné vredy, pokiaľ má v poriadku slezinu. V praxi sa preto nedajú vyliečiť žalúdočné problémy, pokiaľ nebude zdravý materský orgán – slezina. Pri pankrease ovláda slezina iba produkciu tráviacich enzýmov. Beta- bunky produkujúce inzulín sú pod priamym vplyvom toxínov z pečene. V tomto prípade treba vyčistiť oba orgány – pečeň i slezinu.

Veľmi dôležitým orgánom pod vplyvom sleziny je dvanástnik. V tomto orgáne sa podľa čínskej medicíny nachádza centrum energie a ďalej tu prebieha trávenie všetkých vitamínov a minerálov. Ložisko v slezine je tak príčinou chudokrvnosti, oslabení vitality, porúch vstrebávania, napr. horčíka (kŕče).

Slezina ovláda všetky sliznice v tele, ich ochorenie je teda rovnako známkou poruchy sleziny. Napr. paradentóza je príkladom slezinových problémov. Napriek tomu zuby sú ovládané obličkami, ďasná ako všetky mäkké tkanivá patria pod vplyv sleziny. Sem patrí rovnako tvorba áft v ústnej dutine.

Ložiskami v slezine veľmi trpí vegetatívny nervový systém. Tento má svoje pletene prakticky v celom organizme a jeho poškodenie je priamym vinníkom nastolenia nepríjemných pocitov v organizme. Je úzko spojený s mozgovými centrami a dokáže spustiť akékoľvek ochorenie, pretože sa doň veľmi často premietajú stresy a negatívne emócie. Rovnako lymfatický systém je prítomný všade v organizme. Ak chceme, aby náš drenážny systém pracoval efektívne a dokonalo, je treba udržovať v čistote materského orgánu – sleziny...

I. Batůšková


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby