Štandardizované extrakty,  nežiaduce účinky, interakcie, kontraindikácie, tehotenstvo a dojčenie

Alchemilková vňať – Alchemillae herba -Alchemilka žltozelená – kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora Rothm.), Rosaceae, (syn. Alchemilla vulgaris L., Alchemilla vulgaris L. subsp. pratensis F. W. Schmidt)

Od mája sa začína alchemilka objavovať pri potokoch, na vlhkých lúkach a vo vlhkých svetlých lesoch od nížin po vyššie oblasti, rozstrúsene po celej našej krajine. Je to trváca bylina so žltozelenou chlpatou byľou vysokou 10 – 70 cm, s ružicou stopkatých, prízemných okrúhlych laločnatých zúbkatých listov a s veľkými byľovými listami. Voľné súkvetia sú žltkasté až žltozelené v tvare nesústredných klbiek. Kvety sú významne redukované, sú žltozelené, štvorpočetné, tvorené kalíškom a kalichom, štyrmi tyčinkami a semenníkom.

Predmetom zberu je vňať na začiatku kvitnutia (od mája do augusta), trhajú sa kvitnúce vrcholky aj prízemné listy. Suší sa prirodzeným teplom v tenkých vrstvách, pri sušení je háklivá, ľahko sa zaparí a rýchlo sa drobí. Po vysušení sa získa droga Alchemillae herba (oficinálna v Európskom liekopise 8. vydanie – Ph. Eur. 8 s anglickým názvom Alchemilla).

Hlavnými obsahovými látkami sú triesloviny prevažne galotanínového typu, Ph. Eur. 8 vyžaduje ich obsah najmenej 6,0 %. Z ďalších obsahových látok je známa prítomnosť flavonoidov a prokyanidínov a kyseliny salicylovej.

Alchemilka je známa ako rastlina na „ženské problémy“. Odporúča sa pri menštruačných poruchách a dokonca aj pri klimakterických ťažkostiach. Schopnosť tlmiť bolesť sa pripisuje kyseline salicylovej. Jej hlavná indikačná oblasť je daná obsahom trieslovín. Vnútorne sa v ľudovom liečiteľstve využíva pri tráviacich ťažkostiach, hnačke, cukrovke a svalových kŕčoch. V čajových zmesiach by podľa Potravinového kódexu SR jej podiel nemal presiahnuť 30 hmotn. %. Tekuté extrakty sú vhodné na výplachy ústnej dutiny a hrdla. Zvonka sa odporúča pri kožných chorobách (ekzémy a kožné vyrážky), podporuje hojenie rán a zastavuje krvácanie.

Dávkovanie: Na prípravu záparu sa použije 1,5 g drogy na 200 ml vriacej vody a nechá sa lúhovať 10 – 15 minút. Užíva sa 3 – 5-krát denne.

Nežiaduce účinky: Nie sú známe.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

Tehotenstvo a dojčenie: Užívanie alchemilky sa počas tehotenstva neodporúča, pretože môže stimulovať sťahy maternice. V malých množstvách ju možno užívať na konci tehotenstva tesne pred pôrodom.

RNDr. Daniela Tekeľová, CSc.

(ukážka)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby