Aj vy máte pocit, že s prichádzajúcou jarou vás paradoxne opúšťa vitalita? Cítite sa väčšmi unavení, najradšej by ste sa zahrabali pod perinu a nevyliezli von? Prečo je to tak? Stali ste sa obeťou jarnej únavy.

Zaujíma vás, prečo sme takí nekonečne unavení najmä v čase, keď sa celá príroda prebúdza a čo proti tomu môžeme urobiť? V prvom rade zabezpečme svojmu organizmu možnosť regenerácie, t.j. dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, zdravý spánok i prísun vitamínov na posilnenie imunity a získanie vitality.

Natankujme hormón dobrej nálady

Počas zimy náš organizmus spotreboval celú zásobu hormónu dobrej nálady ? serotonínu. Táto látka nielenže zaháňa pochmúrnu náladu, ale taktiež nás aktivizuje. Lenže na to, aby si telo mohlo vytvárať serotonín, potrebuje svetlo. Teplo a slnečné lúče podporujú jeho tvorbu a prebúdzajú v nás chuť do života. Vyjdime z prekúrených miestností, prechádzajme sa, vychutnajme záplavu svetla! Spolu s hladinou serotonínu stúpne i naša nálada.

Rozhýbme ochabnuté svaly

Pohybom zregenerujme telo a prebuďme ducha. Začnime hoci svižnou chôdzou alebo bicyklovaním. Cez víkendy si dožičme výdatné jarné prechádzky, pestujme turistiku. Blahodárne na ľudský organizmus pôsobí i plávanie. Nezaťažuje kosti a kĺby, do činnosti zapája všetky svalové skupiny, rozvíja srdcovo-cievny systém, upravuje pravidelnosť dýchania, zlepšuje prekrvenie tkanív a v neposlednom rade pomáha aj proti celulitíde. Športujme minimálne trikrát v týždni! Pozor však, nie každý šport je vhodný a rovnako účinný pre každého z nás! Cvičme s mierou! Netrénujeme na olympiádu, ale chceme získať kondíciu a nabiť sa endorfínmi, hormónmi šťastia, ktoré nám pomáhajú ľahšie zvládať i náročnejšie životné situácie.

Rozmaznávajme svoje telo

Jednoduchým a pritom účinným receptom na obnovenie duševnej a telesnej rovnováhy je i kúpeľ v soli z Mŕtveho mora Kawar. Niekoľkonásobne vyšší obsah minerálov v porovnaní s Jadranským či Stredozemným morom, ale hlavne ich rôznorodosť, prispieva k obnove a regenerácii buniek. Vo vani s obsahom 60 až 80 litrov vody rozpustime 125 až 250 gramov soli z Mŕtveho mora. Kúpeľ nechajme pôsobiť 15 až 20 minút. Osprchujme sa, ľahnime si, prikryme sa dekou a aspoň polhodinu odpočívajme. Zimou a nedostatkom slnka oslabený organizmus tak rýchlo dostaneme do normálu.

Účinné životabudiče

Vhodným preventívnym ochrancom nášho zdravia sú i vitamíny z prírodných zdrojov patriace do skupiny antioxidantovC, D, E, A a spolu s nimi minerály železo, zinok a selén. Nielenže prispievajú k správnej činnosti imunitného systému, ale zároveň spomaľujú proces starnutia. Pre organizmus, hlavne v strednom veku, je veľkou pomocou, ak jeho zápas s voľnými radikálmi podporíme ich prísunom.

Vitamín C patrí medzi najznámejšie stimulátory imunity. Podieľa sa na tvorbe kolagénu – základného proteínu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách. Posilňuje tak ich pevnosť a celistvosť, vďaka čomu zabraňuje rozširovaniu infekcií v tele. Bdelosť vitamínu C nad imunitou je výsledkom dlhodobého vytvárania komplexných mechanizmov, preto je dôležitý jeho systematický príjem. Keďže vitamín C sa v našom tele netvorí, ani sa neukladá do zásoby, je potrebné pravidelne ho dopĺňať. Jeho jedinečným zdrojom je prírodný vitamín C s postupným uvoľňovaním. Špeciálne tablety s predĺženým účinkom dodávajú organizmu vitamín C postupne v priebehu 6 ? 8 hodín. Táto forma je zároveň zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky. Hladina vitamínu C vďaka riadenému uvoľňovaniu nikdy nepresiahne prah vylučovania.

Výskum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S cholekalciferolom ? vitamínom D3 v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia teda vyžaduje prítomnosť vitamínu D3!

Vitamín E podporuje odolnosť organizmu pred škodlivinami z ovzdušia a pomáha predchádzať srdcovým chorobám. Spolu s vitamínom D3 pozitívne ovplyvňuje ochranu pred onkologickými ochoreniami. Vitamín A regeneruje sliznice dýchacích a zažívacích ciest, je potrebný pre zdravý vývoj zraku, pôsobí na rast vlasov.

Železo podporuje fagocytózu – pohlcovanie a zničenie choroboplodných zárodkov bielymi krvinkami – neutrofilmi a makrofágmi. Odporúča sa preto u ľudí zvlášť náchylných na chrípku a prechladnutia. Zinok a selén zvyšujú obranyschopnosť organizmu pri infekcii, sú nenahraditeľné pri zvýšenej a psychickej záťaži, v starobe. Oslabujú účinky jedovatých látok, najmä kadmia, olova a ortuti, ktoré ohrozujú najmä fajčiarov a obyvateľov veľkých miest.

Únavu a nedostatok energie prekonáme s vitamínmi radu B. Ich absencia zapríčiňuje nervozitu, vnútorný nepokoj, podráždenosť, nízku výkonnosť a má na svedomí aj stratu hormonálnej rovnováhy.

Veľmi dôležitým faktorom zvyšujúcim funkčnosť imunity je tiež príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré zbavujú telo zápalov. Kým väčšina zdrojov omega-3 nenasýtených mastných kyselín sa nachádza v triglyceridovej forme (rybie oleje) s nižšou absorpčnou schopnosťou, čistý krilový olej Jamieson získaný z morských antarktických planktónových kôrovcov vďaka fosfolipidovej forme s vysokou absorpčnou schopnosťou transportuje omega-3 mastné kyseliny priamo do buniek. Je tak podstatne biologicky dostupnejší.

Vyvážená podpora zdravia ? multivitamíny

Pri nadmernom strese či pri zvýšených nárokoch si telo vyžaduje vyšší prísun životne dôležitých látok ? vtedy siahnime po antioxidačných multivitamínoch. Obsahujú vitamíny, minerály, stopové prvky i ďalšie aktívne prírodné látky, napríklad luteín, lykopén, včeliu materskú kašičku, výťažky zo ženšena, enzýmy, atď., optimálne vyvážené pre každodennú potrebu organizmu a pre zdravý životný štýl. Ich účinok sa prejaví na celkovom zvýšení našej výkonnosti a odolnosti. Účinne zvýšiť vitalitu organizmu pomáha napríklad Stamina, kombinácia 11 vitamínov a 9 minerálnych látok s antioxidačným účinkom, obohatená o koreň ženšenu, cesnak (bez zápachu) a včeliu materskú kašičku. Priaznivo ovplyvňuje kondíciu, zníženie únavy a zvýšenie výkonnosti.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby