V dospelej populácii až 34 % ohrozujú infekcie močových ciest, predovšetkým ženy. Viac než 90 % infekcií močových ciest spôsobuje baktéria Escherichia coli (E. coli ), ktorá je bežne prítomná v hrubom čreve a konečníku. Za normálnych okolností sa baktérie vyprázdnia spolu s močom z močového mechúra, keď sa však E. Coli premnoží a rozšíri, prilepí sa na sliznice močovej trubice a močového mechúra. Bezpečne uchytená sa môže množiť a vytvoriť infekciu.

Ďalšie patogény, ktoré môžu spôsobiť aj urogenitálnu infekciu sú Chlamydia trachomatis a Mycoplasma hominis. Tieto organizmy šíria sa šíria pohlavným stykom, nákaza vyžaduje liečbu oboch partnerov. Ide o patogén väčší ako vírus, ale menší ako baktéria. Význačný rys mykoplaziem je, že nemajú bunkovú stenu, a preto musia žiť vo vnútri napadnutých buniek. Môžu ich zničiť len antibiotiká, ako sú tetracyklíny, erytromycín, ktoré pôsobia na bunkové steny. Mnoho infikovaných ani netuší o tejto nákaze, takže premnoženosť v populácii je značná. Ak sa chlamýdiové infekcie a Mycoplasma neliečia, môžu sa šíriť do iných častí tela a spôsobiť bolesti najmä v oblasti brucha, čo môže viesť k neplodnosti a dlhodobej panvovej bolesti. Niektorí lekári ? výskumníci vidia súvislosť s neliečenou chlamýdiovou infekciou a ochorením na sarkoidózu.

Príznaky infekcie močových ciest: môžu zahŕňať silné a časté nutkanie na močenie, bolesť a pálenie, zapáchajúci alebo zakalený moč. Často sa liečba nezaobíde bez antibiotík. Infekcii však môžeme predchádzať správnym spôsobom života, stravou, liečivými rastlinami alebo doplnkami výživy.

Rizikové faktory

  • Ženské pohlavie ? ženy sa ľahšie infikujú, pretože majú kratšiu močovú trubicu ako muži, je umiestnená bližšie ku konečníku a odtiaľ sa baktérie ľahšie dostanú do močových ciest.
  • Pohlavný styk je najčastejšou príčinou infekcií močových ciest u žien vo veku 20 až 40.
  • Tehotenstvo ? ženy sú počas tehotenstva náchylnejšie na infekcie močových ciest.
  • Menopauza tiež zvyšuje pravdepodobnosť infekcie močových ciest, pretože pokles hladiny estrogénu často vedie k stenčeniu ich stien.
  • Zadržiavanie moču môže spôsobiť prílišné natiahnutie močového mechúra. Keď sa to stáva často, môže sa oslabiť sval močového mechúra, to zabraňuje úplnému vyprázdneniu a zvyšuje sa riziko infekcie.
  • Pri oslabenom imunitnom systéme je človek náchylnejší na infekciu močových ciest, ako napr. pri diabetes, rakovina, AIDS a tiež pri strese.

Najviac preskúmaným a účinným doplnkom pre zdravie močových ciest je brusnica. Použitie brusnicovej šťavy a brusnicového extraktu dokonca presahuje pôsobenie na močové cesty. Ďalšie výskumy naznačujú, že by účinné látky z brusníc mohli priaznivo vplývať aj na ochorenia srdca, zdravie ústnej dutiny, žalúdočných vredov, nádory, ap. Priaznivé účinky sa prisudzujú fenolom, flavonoidom a antokyánom.

Brusnica veľkoplodá

Vaccinium macrocarpon Ait. (Ericaceae) rastlina známa tiež pod názvom kanadská (americká) brusnica je najviac študovaná liečivá rastlina s priaznivým účinkom na zdravie močového mechúra. Brusnice obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a rastlinných chemikálií, ktoré ponúkajú širokú škálu zdravotných výhod. Hlavnými aktívnymi zložkami sú flavonoidy, vrátane antokyánov (tmavočervená farba), proantokyanidínov (antioxidant) , tiež kvercetínu (antihistaminikum ? protizápalový účinok) a bioflavonoidov, obsahujú aj resveratrol.

Mnohé štúdie in vitro preukázali, že brusnicová šťava a extrakt zabraňuje infekcii močových ciest tým, že niektoré účinné látky majú antiadhézny (nepriľnavý) účinok na baktérie citlivé na antibiotiká, ale aj rezistentné kmene. Zistilo sa tiež, že antiadhézny účinok môže trvať až 10 hodín po požití extraktu, čo znamená, že je výhodné užívať 2 porcie extraktu vo vhodných intervaloch ako jedna, teda 400 mg štandardizovaného brusnicového extraktu, prípadne 2 porcie šťavy. Väčšina štiav obsahuje 27 až 33 % cukru (glukóza ? fruktóza). Pre tých, ktorí musia sledovať svoju hmotnosť a snažia sa kontrolovať hladinu cukru v krvi je skôr nevhodná. Čistá šťava sa dá kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, ale je dosť drahá. Aj z tohto dôvodu sú brusnicové tablety najúčinnejší a efektívny spôsob prevencie zápalu močových ciest.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby