Kapucínka väčšia (lichořeřišnice větší, Tropaeolum majus L.) rastie divo v Južnej Amerike, odkiaľ semená do Európy v 16. storočí doviezli Španieli. Na liečebné účely sa používa vňať, kvety a listy. Pripravujú sa z nich rôzne liekové formy: vodné alebo liehové extrakty, zápary či maceráty. V čerstvom i v sušenom stave sa hojne využíva v tradičnej medicíne Peru a Brazílie ako dezinficiens, prostriedok podporujúci hojenie rán, pri nedostatku vitamínu C (prejavy skorbutu) a ako prírodné antibiotikum. Z terapeutických účinkov sú popísané protinádorové (pripisujú sa glukotropeolínu a izokvercetínu), antioxidačné, protikŕčové a protiplesňové. Antokyány v kvetoch slúžia ako farbivo vo farmaceutickom priemysle.

Listy a semená kapucínky obsahujú viaceré biologicky účinné zložky: mastné kyseliny (erukovú, oleánovú, linolovú), flavonoidy (izokvercetín, kempferol), izolované boli aj glukozynoláty, synalbín a tetracyklické triterpény. Kvety sú bohaté na polyfenoly, flavonoidy a karotenoidy (luteín, zeaxantín, alfa-, beta- a gama-karotén) a vitamín C. Obsahujú aj veľa minerálnych látok (síra, fosfor). V rastline sú v hojnej miere zastúpené antibioticky aktívne fytoncidy a je aj dobrým prírodným zdrojom pre očnú sietnicu pred degeneráciou ochraňujúceho luteínu.

Doteraz bola kapucínka predmetom výskumu v už v početných klinických i experimentálnych prácach.

Výrazný antibiotický efekt vodnoalkoholových výťažkov na viaceré bateriálne kmene (stafylokoky, streptokoky, kolibaktérie, salmonely, proteá), pripisovaný enzymatickým štiepením v tráviacom trakte vznikajúcemu glukotropeolínu, pozorovali pri infektoch močových ciest. Tieto vykazovali súčasne aj evidentný močopudný účinok. V oboch prípadoch je však na zaistenie uspokojivého liečebného efektu bolo potrebné podávať dostatočne vysoké dávky.

V experimentoch na modeloch (porovnávaná látka chlorotiazid) zaznamenali, v závislosti od dávky, významnú redukciu krvného tlaku. Efekt, za ktorý zodpovedajú pravdepodobne flavonoidy, bol najvýraznejší pri pokusných zvieratách so zvýšeným krvným tlakom.

Antioxidačné vlastnosti rastliny sa vysvetľujú redukciou či tzv. vychytávaním voľných radikálov pri ich nadmernej tvorbe.

Antiseptické účinky na mikróby vyvolávajúce brušný týfus, červienku a zápaly pľúc, preukázateľné už po dávkach 5 – 10 g listov kapucínky, sú zrejme výsledkom blokády mikróbov v rastovej fáze.

Post. Fitoter. 3, 2012,184-187

PharmDr. Ľ. Farkaš


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby