Zamýšľate sa nad tým, ako sa nestať súčasťou chrípkových štatistík? Ako znížiť riziko chrípky či nachladnutia na minimum? Dbajte o pravidelný príjem antioxidantov!

Čo to vlastne antioxidanty sú? Sú to vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie výživné látky, ktoré chránia náš imunitný systém pred voľnými radikálmi. Posilňujú ho a udržiavajú v pohotovosti. Vytvárajú akúsi obrannú líniu organizmu – imunitný systém práve vďaka nim po strete s vírusmi dokáže okamžite zareagovať!

Najdôležitejšia úloha v zabezpečovaní správnej funkcie imunitného systému v boji proti chrípke či nachladnutiu patrí vitamínom C a D, zinku, selénu a omega-3 nenasýteným mastným kyselinám. Podľa posledných klinických štúdií ich pravidelný príjem zvyšuje odolnosť voči chrípke až o 40 %!

Ostražitý vitamín C

Vitamín C patrí medzi najznámejšie stimulátory imunity. Podieľa sa na tvorbe kolagénu – základného proteínu nachádzajúceho sa vo všetkých spojivových tkanivách. Posilňuje tak ich pevnosť a celistvosť, vďaka čomu zabraňuje rozširovaniu infekcií v tele. Bdelosť vitamínu C nad imunitou je výsledkom dlhodobého vytvárania komplexných mechanizmov, preto je dôležitý jeho systematický príjem. Keďže vitamín C sa v našom tele netvorí, ani sa neukladá do zásoby, je potrebné pravidelne ho dopĺňať. Jeho jedinečným zdrojom je prírodný vitamín C s postupným uvoľňovaním. Špeciálne tablety s predĺženým účinkom dodávajú organizmu vitamín C postupne v priebehu 6 ? 8 hodín. Táto forma je zároveň zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky. Hladina vitamínu C vďaka riadenému uvoľňovaniu nikdy nepresiahne prah vylučovania.

Slnečný vitamín D

V súvislosti s bojom proti vírusom v poslednom čase čoraz viac vystupujú do popredia účinky slnečného vitamínu D. Zistenie, že vitamín D vyzbrojuje imunitný systém, bolo publikované v Nature Imunology. Zvýšenú vnímavosť ľudí na vírusové respiračné infekcie pripisujú výskumníci skôr zmenám imunitných reakcií hostiteľa spôsobených nedostatkom vitamínu D, než zmenám virulencie vírusov. Pri vírusových infekciách dýchacích ciest je podľa nich rozhodujúci tlmivý účinok vitamínu D na priebeh zápalu. Výskum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému, „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia teda vyžaduje prítomnosť vitamínu D!

Alarmujúce fakty

Odhaduje sa, že nedostatok vitamínu D v jesenných a zimných mesiacoch sa vyskytuje celosvetovo najmenej u 1 miliardy ľudí. Údaje z Európy poukazujú na fakt, že koncentrácie déčka v krvi sú na konci zimy u 2/3 obyvateľov podstatne nižšie ako v lete. Na nízke koncentrácie vitamínu D u slovenských detí a adolescentov vo všetkých vekových skupinách poukázala štúdia z roku 2010 uskutočnená klinikou pre deti a dorast A. Getlíka SZU. Veľmi nepriaznivý je fakt, že jeho nedostatok má až 77,7 % detí, najmä v jesennom a zimnom období.

Deficit vitamínu D dokáže vynikajúco doplniť optimálny prírodný vitamín D – cholekalciferol – v prípravkoch Jamieson. Vyrába sa špeciálnou patentovanou technológiou z čistého „slnečného” lanolínu z ovčej vlny, z oviec chovaných na slnečných pasienkoch Nového Zélandu.

Superrýchly zinok

Zinok stimuluje obranyschopnosť organizmu, urýchľuje rast imunitných buniek a zároveň brzdí delenie rinovírusov spôsobujúcich nádchu. Posilňuje teda telo v boji proti vírusom, a tiež zmierňuje a skracuje priebeh symptómov spojených s nádchou a prechladnutím. Lekári odporúčajú príjem zinku vo forme cmúľacích tabliet, kedy dochádza k priamemu pôsobeniu účinnej látky na sliznicu. Podávanie zinku vo forme cmúľacích tabliet vďaka rýchlemu nástupu účinku prináša tak citeľnú úľavu aj pri prvých príznakoch ochorení – znižuje výskyt kašľa, bolesti hlavy, opuchu nosovej sliznice a slzenia očí.

Mocný selén

Výskumy potvrdili, že selén posilňuje imunitu podporou tvorby protilátok. V bunkách pôsobí tak, že sa včlení do bielkovín v podobe aminokyseliny zvanej selenocysteín. Postará sa tak o vznik selenoproteínov, ktoré spomaľujú množenie chrípkových vírusov. Mimoriadnu moc selénu dokázali klinické skúšky – pri zvýšenom množstve selenoproteínov v bunkách sa vírusy množili desaťkrát pomalšie ako v bunkách, ku ktorým selén pridaný nebol. Optimálny je selén získavaný z pivovarských kvasníc, ktorý sa ľahšie vstrebáva a nezaťažuje tráviaci trakt.

Protizápalové omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

Veľmi dôležitým faktorom zvyšujúcim funkčnosť imunity, je príjem omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré zbavujú telo zápalov.

Kým väčšina zdrojov omega-3 esenciálnych mastných kyselín sa nachádza v triglyceridovej forme (rybie oleje) s nižšou absorpčnou schopnosťou, čistý krilový olej Jamieson (olej získaný z morských antarktických planktónových kôrovcov) vďaka fosfolipidovej forme s vysokou absorpčnou schopnosťou transportuje omega-3 mastné kyseliny priamo do buniek. Je tak podstatne biologicky dostupnejší. Navyše vďaka obsahu účinného antioxidantu – astaxantínu – poskytuje organizmu vysoko efektívnu ochranu pred voľnými radikálmi. Štúdie ukázali, že antioxidačné vlastnosti omega-3 mastných kyselín v krilovom oleji sú vďaka astaxantínu 48-krát silnejšie ako antioxidačné účinky omega-3 mastných kyselín bežných rybích olejov. A jeho výskum neustále pokračuje. Pracovníci výskumu Jamieson Laboratories spolupracujú s tímom NASA na pridávaní krilového oleja do stravy astronautov na zabezpečenie imunity. A sami často žasnú nad tým, ako 6-milimetrové kôrovce žijúce v najvzdialenejšej časti sveta môžu mať taký potenciál na zlepšenie kvality ľudského života.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby