Do redakcie nám volal p. J. L., ktorý chcel vedieť všetko o rastline jelení jazyk

Jelení jazyk, latinsky názov je Phyllitis scolopendrium (L.) Newm. (syn. Asplenium  scolopendrium), pochádza z čeľade slezinníkovité (Aspleniaceae). Ide o trvácu rastlinu, ktorej domovom je stredná a južná Európa, severná Amerika a východné Japonsko. U nás sa vyskytuje v niektorých oblastiach Malých Karpát,  Tatier a v Slovenskom krase. Obľubuje vlhké, tienisté a skalnaté miesta. Je to papraď s dlhými kožovitými listami. Dosahujú veľkosť 10 až 70 cm, sú elipsovité až kopijovité.  Na spodnej strane listov sú umiestnené oranžovo-červené výtrusnice  s výtrusmi. V literatúre nie je dostatok údajov o využití tejto rastliny v rámci fytoterapie. Ľudová medicína Albánska využívala odvar z listov jelenieho jazyka na liečbu respiračných ťažkostí.

Z farmakologických účinkov sa uvádza adstringentný, diaforetický, diuretický, expektoračný. Vnútorne sa zápar používal pri hnačke a dyzentérii. Zvonka sa rastlina používala na hojenie rán a ako prísada do šampónu na mastné vlasy.

Užívanie rastliny však môže predstavovať zdravotné riziko. Napriek tomu, že sa nezistila toxicita konkrétne pri tejto rastline, pri väčšine papradí sú prítomné pre organizmus toxické látky. Uvádza sa, že viaceré paprade obsahujú tiaminázu, enzým, ktorý viaže niektoré B vitamíny a zabraňuje ich vstrebávaniu.


PharmDr. S. Fialová, PhD.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby