Opis: Trváca, 0,3 – 1,2 m vysoká bylina. Podzemok je zvislý, valcovitý, v hornej časti pokrytý šupinami. Stonka je priama, v hornej polovici rozkonárená, v dolnej časti olistená mladými, vlnatými listami. Prízemné a dolné listy sú vajcovito elipsovité až čiarkovité, zúžené do listovej stopky; 0,15 – 0,4 m dlhé a 5 – 60 mm široké. Byľové listy sú čiarkovito kopijovité, na báze nerozšírené. Čepeľ listu je celistvookrajová. Úbory sú jednotlivé, dlho stopkaté, v priemere 40 mm veľké. Zákrov je vajcovito kužeľovitý, 20 – 30 (40) mm dlhý. Vonkajšie listene sú vajcovité, vnútorné 2 – 4-krát dlhšie, vajcovito kopijovité. Kvetý sú žlté, voňavé, zvonka niekedy červenkasto podfarbené, 1,5 – 2-krát dlhšie ako zákrov. Kvitnú od júna do augusta. Plody sú valcovité nažky, 10 – 20 mm dlhé, s perovitým, špinavobielym chocholcom, približne rovnako dlhým ako nažka. V pletivách rastliny sú mliečnice, z ktorých po mechanickom porušení vyteká mliečna šťava.
Rozšírenie a výskyt: submediteránnosubkontinentálnyeurosibírsky hemikryptofyt. Rastie v svetlých lesoch a krovinách, na trávnatých svahoch, na vlhkých až vysychavých, vápenatých, humóznych, hlinitých až piesočnatých pôdach. Na Slovensku rozšírený od pahorkatín do podhorského stupňa; od Záhorskej a Podunajskej nížiny, po Trenčín a Banskú Bystricu, na vápencových substrátoch v Nízkych Tatrách.
Možnosti získania: zberom z prírody, častejšie z pestovateľských plôch, najmä v záhradách ako lahôdková zelenina v rôznych odrodách (´Russian Giant´,´Duplex´,´Habil´).
Droga: hadomorový koreň – Scorzonerae radix, ktorý sa používa v čerstvom stave.
Obsahové látky: polysacharid – fruktózan inulín (45 – 50 %), glykozidické horčiny, flavonoidy, sliz, cholín, minerálne látky (fosfor, vápnik, železo), celulóza, glykozid podobný koniferínu, aminokyseliny (asparagín, arginín).
Liečivé vlastnosti a účinnosť: komplex účinných látok v sušenom koreni pôsobí močopudne (diuretikum) a pôsobí pri poruchách metabolizmu (metabolikum). Účinok drogy na organizmus je mierny, podobný droge čakankového koreňa.
Použitie: odvar z koreňovej drogy sa užíva pri funkčných poruchách pečene, pri ekzémoch a psoriáze. Hlavné použitie koreňa je v čerstvom stave ako lahôdkovej zeleniny. Korene sa najčastejšie pripravujú dusením, pečením a pražením, podobne ako špargľa. Pred prípravou sa musí kôra z koreňa ošúpať, pričom sa očistené korene premyjú octovou vodou alebo mliekom. Čerstvé listy sa používajú vo fytoterapii na prípravu zábalov na opuchnuté kĺby, v homeopatii, tiež ako krmivo pre húsenice priadky morušovej.
Toxicita: droga má mierny účinok a pri bežnej konzumácii neboli zaznamenané nežiaduce účinky, ani kontraindikácie.