Dvojica srdce – tenké črevo má podľa tradičnej čínskej medicíny najväčšiu aktivitu v mesiacoch máj a jún. V máji treba posilňovať srdce a v júni prichádza na rad tenké črevo

 

Táto dvojica orgánov je v súčasnosti veľmi riziková. Podľa čínskej medicíny je srdce sídlom citu, preto majú takmer všetky emócie veľký vplyv na kvalitu energie srdca.

Srdce

Je pumpa, ktorá neústavne rozvádza do tela krv. Je materským orgánom pre systém tepien vrátane ciev, preto je pri jeho ochorení vždy prítomné ložisko v srdci (spolu s kombináciou poruchy metabolizmu tukov). Rovnaký nález sprevádza aj zápaly osrdcovníka. Zaujímavosťou je, že žilový systém je podľa čínskej medicíny podriadený dvojici pľúca – hrubé črevo.Zdravé srdce je zdrojom radosti a aktivity, pri jeho poruche však dochádza vždy ku zmene emócií: ku strachu, úzkosti, smútku, prázdnoty až k tzv. „vyhoreniu“. Tieto emócie sa vo fyzickej úrovni môžu prejavovať pocitmi tlaku, bodavými bolesťami, búšením, nepravidelnosťou tepu a pod. Zmyslovým orgánom srdca je jazyk.Koniec dráhy osrdcovníka sa nachádza približne uprostred dlane. Nepriame znaky poškodenia srdca a osrdcovníka tiež signalizuje zlý stav zubov „múdrosti“, stavcov v dolnej časti lopatiek, bolestí v podpazuší a najmä stav nosa. Červený nos značí zápal osrdcovníka, bradavice na nose prezrádzajú slabé srdce, vystupujúce cievy znamená poškodenie srdcových ciev, drobné žilky poukazujú na vysoký tlak. Navretý či opuchnutý koniec nosa je varovaním pred tukovými nádormi okolo srdca. Taktiež namodralý jazyk je dôsledkom zlyhávajúcej srdcovej činnosti. Pri angíne pectoris je vždy varovným príznakom strata sily v ľavej ruke.

Tenké črevo

Tenké črevo je orgán, v ktorom sa odohráva vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok. Tiež prostredníctvom tzv. Peyerských plakov spolupôsobí na imunitu. Nedostatok vitamínov a minerálov môže dlhodobo vyčerpávať organizmus napriek tomu, že by sme to nespozorovali, pretože si telo dokáže tieto potrebné látky odobrať z ostatných orgánov. Deficit sa prejavuje až neskôr s vážnymi dôsledkami, napríklad nedostatok vitamínov skupiny B sa môže podieľať na rôznych degeneratívnych ochoreniach. Poruchy vstrebávania vitamínov a minerálov sa týkajú takmer 90 % populácie ako daň za chybné stravovacie návyky.Najväčšia sila detoxikačnej medicíny spočíva v prevencii, pretože v poškodených tepnách neskôr vznikajú zápaly, usadzujú sa tu boréliové, chlamýdiové či iné infekcie a ich vyčistenie je náročné a vyžaduje si dlhý čas.Orgány tohto okruhu: Srdce, tenké črevo, tepny, vonkajšie ucho, osrdcovník, jazyk, tvár.

Príznaky poruchy tohto okruhu:

Búšenie srdca, nepravidelnosti rytmu, tlaky v oblasti srdca, angína pectoris, mozgová skleróza, upchávanie tepien na nohách, chorobná túžba hovoriť, strach zo smrti, zadýchanie sa po krátkej námahe, zábudlivosť, šklbanie svalstva, predčasný výron semena, modranie pier a nechtov, pálenie v dlaniach, zápaly očných kútikov, zmeny na špičke jazyka, sucho v nose, neschopnosť ovládať city, krvavé žilky v očiach, na nose, bolesti na lopatke, stmavnutie moču, nadmerné potenie, rečové chyby, neschopnosť učiť sa cudzie jazyky, omdlievanie pri pohľade na krv.

Osrdcovník (perikard) alebo ochranný obal pokladá čínska medicíny za ochranný val, ktorý bráni preniknutiu negatívnych vplyvov k srdcu. Jeho toxické zaťaženie spôsobuje okrem fyzických pocitov taktiež silný pocit strachu, nepokoja a stratu prirodzenej intuície.

Srdce poškodzuje:

žiarenie, vibrácie  nosenie kovových šperkov na hrudi a tiež mobilov!  fajčenie  solanín zo zemiakov spôsobuje tlak a bolesti u srdca  obezita  nedostatok pohybu  strava chudobná na antioxidanty  prejedanie  nadmiera radosti, hlasný bujarý smiech nadmerné, zbytočné rečnenie

Srdce posilňuje:

spev, najmä spoločenský  červená farba: paprika, rajčiny a pod. vyvážená dávka radosti a aktivity  potraviny ostrej chuti– uľahčujú potenie a povzbudzujú krvný obeh: zelená cibuľka, pažítka, petržlen, klinček, koriander  teplé potraviny – zmierňujú telesné teplo: morské riasy, špargľa a pod.  sprcha vlažnou vodou, najmä v lete  úsmevný pohľad na svet

I.  Batůšková


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby