Rod echinacea

patrí do čeľade astrovité. Patria sem viacročné druhy so striedavými až protistojnými drsnými listami, ktoré majú čepeľ širšiu – echinacea purpurová alebo úzku – echinacea úzkolistá a echinacea bledá. Kvetné úbory sú pomerne veľké a majú kužeľovito vypuknuté, kvetné lôžko s výraznými jazykovitými kvetmi, ktoré môžu byť širšie, stredne dlhé a purpurové (e. purpurová) alebo užšie, dlhé a slabo ružové (e. úzkolistá). Plodom je nažka. Pre terapeutické účely sa používa kvitnúca vňať a koreň.

Echinacea vyžaduje ľahké, hlinitopiesočnaté pôdy, dostatočne zásobené humusom a vlahou. Pestuje sa 3 – 5 rokov na jednom pozemku, preto je nutná kvalitná jesenná príprava pôdy so zapracovaním kompostu. Na jar sa pôda urovná, hĺbka prekyprenia má byť 50 mm. Nažky sa vysievajú na jar (apríl – máj), keď teplota pôdy dosahuje 10 °C. Hĺbka sejby má byť 20 – 40 mm. Predpestovaním priesad v temperovaných a chránených miestach (parenisko, skleník) je možné skrátiť dlhé obdobie klíčenia semien a vzchádzania rastlín, napr. zakorenením v rašelinových zakoreňovačoch. Priesady sa vysádzajú začiatkom mája na pestovateľskú plochu. V priebehu vegetácie sa porast udržiava nezaburinený pravidelným plečkovaním a kyprením pôdy. Po skončení vegetácie sa v chladnejších pestovateľských oblastiach prihŕňa ku koreňovému systému pôda alebo nastieľa kompost, čím sa podporí lepšie prezimovanie rastlín.

Zber kvitnúcej vňate echinacey purpurovej, t.j. kvetného úboru so stonkou dlhou max. 0,3 m sa robí v termíne, keď je zakvitnutých približne 50 % úborov. Vo viacerých termínoch sa etapovite zberajú ručne strihaním iba úplne rozkvitnuté kvetné úbory.

Koreň echinacey úzkolistej sa zberá na konci tretieho vegetačného roku vyorávaním alebo vyrýľovaním. Z pozberaných koreňov je nutné odstrániť zvyšky zeminy. Kvitnúca vňať aj korene sa sušia uložené v tenkých vrstvách najlepšie umelým spôsobom pri teplote 35 – 40 °C.

Účinky a použitie echinacey purpurovej: podmieňuje ich celý komlex obsahových látok, ktorý sa podieľa na zvýšení odolnosti organizmu (imunostimulans), droga pôsobí výrazne protizápalovo (antiflogistikum, antiseptikum). Polysacharidy pôsobia dezaktivačne na enzým hyaluronidázu, čím sa zvyšuje virostatická odolnosť organizmu (antivirotikum). Terapeutická dávka je 1,5 – 2,0 g drogy (jednotlivá, perorálne) vo forme záparu. Droga sa odporúča používať vo forme tinktúry, vodnoetanolového roztoku, sirupov. Vnútorne sa používa pri zápalových ochoreniach dýchacích, ale aj močových ciest. Prípravky (sirupy, kapsule) sa preventívne používajú proti baktériám a niektorým vírusom. Zvonka sa používajú na hojenie rán, zastavenie krvácajúcich rán (čerstvá šťava).

V súčasnosti je na trhu k dispozícii široké spektrum voľnopredajných fytofarmák, výživových i potravinových doplnkov z echinacey.

Droga a prípravky z nej sa nesmú používať pri autoimunitných ochoreniach (skleróza multiplex, kolagenóza), pri tuberkulóze, leukémii a alergii na prípravky z astrovitých rastlín...


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby