Šanta kočičí - Nepeta cataria L. syn.: Calamintha nepeta (L.) Savi, Melissa nepeta L., Satureja nepeta (L.) Scheele, Thymus nepeta Smith. (Lamiaceae).

Hluchavkovitá trvalka. Od základu rozkonárená, plstnatá so štvorhrannou byľou do 100 cm vysokou. Protistojace, srdcovité, hrubo pílkovité, končisté, na líci lysavejúce listy sa nahor zmenšujú a prechádzajú v listene.

Stopky papraslenov sú pri zemi dlhšie a redšie. V horných partiách sú sediace a husté. Súmerné kvety sú bledé až ružovkasté, so vzpriameným karmínovo bodkovaným, vrúbkovaným, hlboko preliačeným horným pyskom. Dvojmocné tyčinky s fialovými peľnicami sú štyri. Kvetenstvá šíria intenzívnu vôňu. Plody sú tvrdky.

Rastlina kocúrnik obyčajný obľubuje na dusík bohaté, výživné pôdy na rumoviskách, v kroviskách popri cestách, potokoch, ale aj miesta kde presakuje alebo sa dostáva biologický odpad. U nás sa kocúrnik najviac vyskytuje na južnom Slovensku, na východnom úpätí Bielych Karpát a na Východoslovenskej nížine. Pestuje sa aj v záhradkách a parkoch, odkiaľ sa často šíri do okolia. V USA je kocúrnik (Catnip) veľmi populárny a perspektívny. Kultivujú ho a pestujú veľkoplošne. Kocúrnik sa podobá na medovku, s ktorou si ju mnohí mýlia. Zámena je ešte ľahšia s varietou s citrónovou vôňou (Nepeta cataria L. var. Citriodora Beck, syn. Nepeta citriodora Beck).

Rastlina upútala aj našich dávnych predkov výraznou arómou, o ktorej verili, že zaháňa hady a iné nebezpečné či nepríjemné tvory. Skusmo ju užívali na mnohé chorobné symptómy. Najčastejšie na zápalové ochorenia dýchacích ciest, zažívacie ťažkosti, bolesti hlavy, ženské choroby s poruchami menštruácie, ale aj na liečenie psychoneurotických príznakov, zvýšenej nervovej dráždivosti a nespavosti...

MUDr. K. Mika


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby