Rmen barvířský (Cota tinctoria /L./ J. Gay syn: Anthemis tinctoria L.)

Je veľmi variabilným druhom z čeľade astrovité (Asteraceae).

Dvojročná až trváca, (0,2) - 0,4 – 0,6 – (0,9) m vysoká bylina s viachlavým, rozkonáreným podzemkom.

Byľ je vzpriamená alebo vystúpavá, jednoduchá alebo riedko rozkonárená, vlnato chlpatá, olistená. Listy sú striedavé, perovito strihané na hrebeňovité úkrojky; na vrchnej strane sú lysé, na spodnej strane priliehavo ochlpené, sivozelené; vreteno listu je úzko krídlaté.

Úbory sú jednotlivé, dlhostopkaté, v priemere 20 – 40 mm veľké. Vyrastajú jednotlivo na dlhých stopkách. Zákrov je miskovitý. Vonkajšie listene sú kopijovité, končisté, trojuholníkovité, zelené, jemne chĺpkaté, na koncoch suchoblanité. Vnútorné listene sú podlhovasto kopijovité, tupé, na vrchole hnedé, blanité, brvité lôžko je plievkaté. Lôžko kvetného útvaru je takmer ploché alebo pologuľovité. Okrajové, jazykovité kvety i terčové kvety sú zlatožlté, kvitnú v júli až septembri. Plod je štvorhranná holá nažka; 1,7 až 2 mm dlhá, slabo ryhovaná, na vrchu úzko, blanito obrúbená.

Na Slovensku je rozšírený na suchých, skeletnatých, výslnných, najmä vápenatých substrátoch, na lesostepných stráňach a krovinách, druhotne aj na medziach a burinných stanovištiach. Dostatočné množstvo drogy sa môže zabezpečiť pestovaním na ornej pôde vo vhodných agroekologických podmienkach. Z dostupnej literatúry sú k dispozícii iba poznatky zo záhradníckeho spôsobu pestovania. Na základe výsledkov z pokusov realizovaných na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre vyplýva, že vhodná pestovateľská oblasť je nížinná s teplejšou klímou a dostatočným množstvom zrážok, hlavne v jarnom období.

Osivo rumanovca je možné vysievať v jarnom (do 15. 4.) alebo jesennom (do 30. 9.) období. Skorší termín na jar je v nížinných oblastiach Slovenska výhodnejší z hľadiska využitia zimných zásob pôdnej vlahy. Vysieva sa plytko, do kvalitne pripravenej pôdy. Na malých plochách je vhodná medziriadková vzdialenosť 0,45 m; na väčšej ploche 0,25 – 0,35 m. V záhradkách sa môžu rastliny rozmnožovať aj vegetatívne rozdeľovaním starších trsov – mohutnejšie rastliny sa rozrežú nožíkom, tak aby mala každá nadzemná vegetatívna časť aj časť koreňovú. Rozkvitnuté kvetné úbory zberáme ručne zaštipávaním, podobne ako pri nechtíku lekárskom. Pred sušením je nutné vytriediť poškodené kvety. Kvety sa sušia v tieni, na vzdušných miestach, v tenkých vrstvách, prirodzeným alebo umelým teplom v sušiarňach s teplotou do 35 oC.

Účinky a použitie rumanovca farbiarskeho

Drogou je kvetný úbor - Coti tinctorii flos (syn: Anthemisiae tinctorii flos). Je neoficinálnou drogou, neuvedenou v monografických článkoch v Európskom, ani Slovenskom liekopise. Z účinných látok boli v droge identifikované silica (0,85 – 1,99 %), horčiny, flavonoidy (1,96 – 2,51 %), žlté farbivo - xantofyl, kumaríny, tanín, gáfor, kyselina antemiová a kyselina tyglíková.

Z terapeutického hľadiska sú zaujímavé tri skupiny obsahových látok: polyacetylény, flavonoidy a seskviterpenické laktóny, ktoré sa podieľajú na biologických účinkoch, hlavne hepatoprotektívnej aktivite. Používa sa pri ochoreniach pečene a žlčníka zvyčajne v kombinácii s inými drogami vo forme záparu, extraktu alebo tinktúry. Rekonvalescentné použitie sa odporúča po prekonaní žltačky.

Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám, malým deťom a na dlhodobé užívanie. Boli zaznamenané prípady ľahkej alergie.

Z usušených kvetov rumanovca farbiarskeho kombinovaných s extraktmi ďalších liečivých rastlín: pestrec mariánsky – ostropestřec mariánsky (Silybum marianum /L./ Gaertn.) rakytník rešetliakovitý – rakytník rešetlákový (Hippophae rhamnoides L.), púpava lekárska – pampeliška /smetanka/ lékařská (Taraxacum officinale auct. non Weber) a zmesami vitamínov a minerálnych látok sa v SR vyrába Anthemis výživový doplnok na pečeň. Prípravok predstavuje kombináciu prírodných látok, vitamínov a minerálií vhodných na ochranu pečeňových buniek pred škodlivými vplyvmi prostredia, na podporu metabolickej činnosti pečene a jej regenerácie a na detoxikáciu organizmu. Prípravok bol schválený hlavným hygienikom Ministerstva zdravotníctva SR ako výživový doplnok, nie je určený pre deti do troch rokov, tehotné a dojčiace ženy. Je vhodný aj pre diabetikov...

Ing. Miroslav Habán, PhD., Ing. Marta Habánová, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby