Hliva ustricovitá je takmer celosvetovo rozšírená drevokazná huba. Rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín, zo stromov prijíma veľa živín. Veľmi zriedka ju môžeme nájsť aj na kmeni smreku. Aj na našom území je pomerne hojne rozšírená, naviac sa úspešne pestuje v priemyslových i domácich podmienkach.

Klobúk/plodnica má v priemere 40 – 150 mm, je jednostranný, lastúrovitý, s dlho podvihnutým okrajom. V mladosti je tmavosivý až oceľovomodrý, v dospelosti bledne do bledo sivofialova až fialovohneda. Je holý s jemne plstnatým okrajom. Lupene (hymenofor) sú biele až bledosivé, úzke a husté, na báze vidlicovito rozdvojené a na hlúbiku zbiehavé. Hlúbik je biely, krátky a hrubý, chlpato strapatý. Dužina je biela, bez vône a má lahodnú chuť. Výtrusný prach je biely.

Na pestovanie hlivy ustricovej sa používajú dve možnosti – buď sa pestuje na slame v plastových vreciach alebo na drevených klátikoch. Celosvetovo je to tretia najpestovanejšia huba, po šampiňónoch a ázijskej hube šiitake.

Hliva ustricová má schopnosť stimulovať imunitný systém, predovšetkým ovplyvňuje tzv. bunkovú imunitu – zvyšuje sa tvorba makrofágov, T-lymfocytov. Používa sa predovšetkým preventívne. Tieto vlastnosti sa pripisujú najmä obsahu polysacharidov zo skupiny betaglukánov, ktoré v tele stimulujú bunky prirodzenej imunity a pôsobia aj protizápalovo. Okrem týchto zlúčenín je hliva ustricová bohatým zdrojom vitamínov (B, C, D, K), a minerálov (selén, zinok, bór, jód, chróm, meď, železo). Obsahuje ale aj proteíny, nenasýtené mastné kyseliny, aminokyseliny a vlákninu.

Hliva je nízkoenergetická potravina, a preto je vhodná i do redukčných diét. Používa sa na podporu imunity, zlepšuje metabolizmus cukrov a lipidov, a pomáha aj regulovať správnu funkciu čriev. U nás sa na trhu objavuje aj vo forme výživových doplnkov. Prípravky sa obvykle užívajú 2-krát denne v dávke 1 kapsula. Kapsuly sa užívajú nezávisle na jedle, vždy v celku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Vhodné sú pre deti od 3 rokov.

PharmDr. S. Czigle, PhD., Mgr. J.Tóth, PhD.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby