Stále viac pacientov s bolesťami kĺbov vyhľadáva pomoc v lekárni ako alternatívu k terapii klasickými liekmi ako sú analgetiká či antireumatiká. Zaujímajú sa o profesionálnu radu lekárnika, najmä pri začínajúcich problémoch spojených s bolesťou, opuchom, rannou stuhnutosťou, slabosťou predovšetkým malých kĺbov rúk, prstov, lakťa, zápästia či končatín. Chronická bolesť chrbtice je po bolesti hlavy druhým najčastejším problémom. Začínajúci chronický zápal vzniká neustálym aktivovaním reakcií zápalovej kaskády, ale aj vyčerpaním vlastných ochranných mechanizmov organizmu, ktorými už nedokážu zmierňovať tieto symptómy. Zatiaľ nepoznáme hlavnú príčinu reumatoidnej artritídy, preto každá liečba je len symptomatická a pre každého pacienta iná, vzhľadom na stupeň poškodenia.

Toto ochorenie sprevádzajú aj závažné systémové problémy, ako sú zlý spánok, kožné prejavy, teplota, úbytok hmotnosti, príznaky úzkosti, depresie. Ide teda o multifaktoriálne ochorenie s pozitívnym laboratórnym nálezom.

Jeho začiatok býva najčastejšie plazivý, menej často akútny, často býva postihnutá krčná chrbtica (strata pohyblivosti). Ochorenie sa prejavuje poškodením synoviálnej membrány šľachových púzdier, poškodením kĺbovej chrupky, pretože zápalom sa poruší jej výživa a drenáž kĺbovej dutiny. Vznikne nové tkanivo, ktoré sa začne rozširovať na kĺbovú chrupku a postupne ju začne nahradzovať.

Liečivá prírodného pôvodu, či už sú to fytofarmaká alebo výživové doplnky môžu byť prospešné v podpornej terapii alebo prevencii tohto ochorenia na jeho začiatku, môžu priebeh tohto ochorenia spomaliť, zmierniť zápal a bolesť v kĺboch a prispieť k zlepšeniu funkčnosti a pohyblivosti postihnutého kĺbu.

Regenerácia poškodenia fytofarmakami má pomalší nástup účinku (oproti klasickým liekom) a prvé zlepšenie symptómov sa dostavuje až po 3 mesiacoch. Liečba je teda dlhotrvajúca. V spolupráci s lekárom možno pri súčasnom podávaní prírodného liečiva a klasickej liečby dokonca znížiť dávkovanie syntetických liekov (nesteroidných antireumatík, liekov modifikujúcich chorobu alebo liekov biologickej liečby), ktoré tvoria dnes hlavné skupiny liečiv využívaných v terapii týchto ochorení.

Fytofarmaká majú štandardný obsah účinných látok v rastlinnom extrakte, majú dokázanú klinickú účinnosť. Výživové doplnky sú v podstate potraviny na doplnenie prirodzenej výživy. Sú to koncentrované zdroje výživných látok, ktoré obsahujú vitamíny, minerálne látky, stopové prvky alebo aj rastlinné extrakty so spektrom obsahových látok, či izolované jednotlivé obsahové látky v takej koncentrácii, v ktorej majú fyziologický účinok. Sú dostupné v dávkovanej forme ako kapsule, tablety, pilulky, vrecúška s práškovanou drogou, či extraktom, kvapky a pod. Výrobcom sú navrhnuté tak, že sa podávajú v odmeraných malých množstvách. Ale aj tieto môžu spektrom svojich účinkov prispieť rôznymi mechanizmami k pozitívnemu pôsobeniu a tak môžu zložky potravín zmierňovať zápalový proces v organizme.

K zmierneniu bolesti svalov a kĺbov sa na vonkajšie použitie uplatňujú rôzne masážne gély s chladivým účinkom na premasírovanie pokožky, čím sa odstraňuje pocit ťažkých nôh, priaznivo pôsobia pri reumatických ťažkostiach, majú osviežujúci účinok a regenerujú pohybovú sústavu. Gély vyvolávajúce pocit tepla obsahujú gáfor, mentol, kapsaicín, rozmarínovú alebo kosodrevinovú silicu. Často sa pripravujú kombinácie týchto látok s rastlinnými extraktmi. Komplex účinných látok podporuje uvoľnenie svalov pohybovej sústavy, zvyšuje prekrvenie, a tým aktivuje fyziologické pochody na zmiernenie zápalovej reakcie, tiež opuch a bolesť. Zložky chladivého komplexu účinných látok môžeme oceniť pri zápaloch, pri obmedzenej pohyblivosti a stuhnutosti kĺbov, ale aj pri následkoch poranení, športových úrazoch.

A čo môžeme povedať o fytofarmakách používaných v doplnkovej liečbe reumatoidnej artritídy zvlášť v začiatočných štádiách ochorenia, ale aj iných ochorení pohybovej sústavy? Sú to ochorenia, pri ktorých imunitný systém organizmu spúšťa bunkovú a humorálnu odpoveď, to znamená vlastný zápalový proces. Celý rad látok vznikajúcich v organizme a ich nadmerná tvorba podporujú vznik zápalu, ktorý tieto extrakty môžu ovplyvniť rôznym spôsobom na viacerých úrovniach obsahovými látkami rôznej chemickej štruktúry. Tie môžu vzájomne ešte potenciovať tento účinok alebo jednotlivé obsahové látky môžu dokonca súperiť medzi sebou o jeden mechanizmus účinku. To je nesporne prednosť používania fytofarmák v liečbe reumatoidnej artritídy ako doplnkovej liečbe či prevencii.

Dôležitý je spôsob získavania a prípravy extraktov rôznymi extrakčnými a separačnými postupmi, jeho viacstupňové prečistenie a nakoniec štandardizovanie na určitý obsah účinných látok, od ktorého sa potom odvodzuje dávkovanie konečného prípravku v praxi.

Je známy celý rad rastlín, resp. rastlinných extraktov, ktoré sa študovali aj v klinických testoch na tieto účinky. Mnohé z nich sa používajú v praxi buď ako výživové doplnky alebo ako fytofarmaká. Ziaľ, lekárne u nás  mnohé z nich neponúkajú, širšia ponuka by však určite bola prospešná pre pacienta. Všetky prípravky musia byť bezpečné a s minimalizovanými nežiaducimi účinkami, čo v niektorých prípadoch, predovšetkým pri prípravkoch pochádzajúcich z tradičnej medicíny východnej Ázie či Číny nemožno vždy povedať, pretože nie sú dostatočne preštudované ich obsahové látky, nežiaduce či vedľajšie účinky.

Prírodné liečivá v terapii reumatoidnej artritídy

Známa je vŕbová kôra a extrakty z nej pripravené v mono- i kombinovaných prípravkoch, ktoré pochádzajú z rôznych druhov (Salix purpurea, S. fragilis, S. daphnoides) a z druhu Salix alba – vŕba biela, ktorá je u nás menej známa. Používajú sa v liečbe chronickej bolesti, pri reumatických ochoreniach, pri horúčke, bolestiach hlavy. Obsahujú dôležitú látku – salicín, ktorý sa v pečeni metabolizuje na kyselinu salicylovú (jej syntetické deriváty sa používajú v mnohých liečivách ako analgetikum, antipyretikum a antiflogistikum).

V tradičnej medicíne v Afrike sa používal už v minulosti koreň rastliny s názvom Harpagophytum procumbens proti horúčkam, na podporu trávenia. Fytofarmaká sa dnes používajú pri zápalových ochoreniach kĺbov, artróze, reumatoidnej artritíde a dne. Jeho analgetické ( proti bolesti), protizápalové a protiopuchové účinky participujú na výslednom antireumatickom účinku.

V terapii týchto ochorení sú ďalej známe prípravky, ktorých hlavná účinná látka je gumoživica jedného druhu kadidlovníka – druhu Boswellia serrata s obsahom triterpénových kyselín ako hlavných účinných obsahových látok. Extrakty (u nás známy prípravok Artrostop tablety, krém), alebo ako súčasť masážneho gélu spolu s inými látkami pôsobia protizápalovo a imunosupresívne a využívajú sa aj v liečbe ďalších ochorení (Morbus Crohn, alebo colitis ulcerosa).

V posledných rokoch sa výskum v oblasti prírodných zdrojov sústredil na šípky (Rosa canina), presnejšie na ich nažky. Nepravé dužinaté plody sú bohatým zdrojom vitamínov, majú mierne diuretické účinky (zvýšenie tvorby a vylučovania moču). Okrem toho obsahujú aj ďalšie dôležité obsahové látky ako sú karotenoidy, flavonoidy, triterpénové kyseliny, triesloviny a polysacharidy (najmä galaktolipidy). Špeciálne pripravované extrakty z nažiek (plodov) majú experimentálne dokázané antireumatické a protizápalové pôsobenie, ktoré sa (okrem iných látok) pripisuje prítomnosti tohto glykolipidu.

Odporúčané dávkovanie práškovanej drogy (Rosae pseudo-fructus) je 2,5 – 5 g denne. Iné je však dávkovanie extraktu v liekovej forme v prípravkoch, kedy je účinok vyšší, čo platí aj v ostatných prípadoch používania práškovanej drogy na rozdiel od pripravených extraktov v štandardnej liekovej forme.

Nemožno nespomenúť fytofarmaká s  obsahom pŕhľavy dvojdomej – Urtica dioica, alebo pŕhľavy malej – Urtica urens. Používa sa nielen vňať, ale aj koreň. Už ľudové liečiteľstvo hovorí o širokom využití vňate, čo bola vlastne inšpirácia vedeckého výskumu tejto aj u nás rozšírenej liečivej rastliny. Fytofarmaká, či výživové doplnky v mono- i kombinovaných prípravkoch sa používajú pri doplnkovej liečbe reumatických ochorení. Dôležité je spektrum obsahových látok, ako sú fytosteroly, flavonoidy, minerálne látky, vitamín C, B, chlorofyly, ktoré spoločnými mechanizmami participujú na tomto účinku. Nie je vhodné prípravky podávať deťom, denná dávka pre dospelých je 8 – 12 g drogy (suchých listov denne, resp. 4 – 6 g koreňov), čo sa netýka dávkovania extraktov v prípravkoch.

Na základe širokého využitia koreňov kurkumy pravej (Curcuma longa) v Ayurvédskej medicíne, predovšetkým v Indii, sa začal intenzívny výskum obsahových látok a ich účinkov. Popri iných látkach je tu prítomná hlavná účinná látka kurkumín a jeho deriváty. Kurkuma sa najviac používa ako korenina neutrálnej vône a chuti, avšak intenzívnej žltej farby (indický šafran) nielen v krajinách Ázie, ale v celom svete.

Extrakty majú antioxidačné (zabraňujú alebo spomaľujú oxidačné reakcie vyvolané účinkom kyslíka a toxických kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú pri zápale v organizme) a protizápalové účinky. V posledných rokoch nadobúda význam výskum, ktorý sa sústreďuje na nádorové ochorenia (kurkumín patrí k chemopreventívnym látkam, ktoré môžu spolu s klasickou liečbou pomôcť v budúcnosti a byť využité v doplnkovej protinádorovej liečbe) a nemožno zabúdať aj na mechanizmy účinku kurkumy na kardiovaskulárny systém. Fytofarmaká, či výživové doplnky našli zásluhou klinického výskumu použitie pri zmiernení reumatických ťažkostí ako doplnková liečba, často v kombinácii v jednom prípravku s inými rastlinnými extraktmi. Dávkovanie drogy odporúčané v literatúre je 1,5 – 3g denne, iné je samozrejme v prípade extraktov v prípravkoch.

Zložkou známeho karí korenia je okrem kurkumy aj ďumbier lekársky (Zingiber officinale), (v kuchyni ho poznáme aj pod českým názvom zázvor), ktorý je však nielen koreninou, ale z jeho pomletých koreňov sa pripravuje čaj. V literatúre sa skúmal jeho účinok na tráviaci systém a na nádorové bunky. Extrakty v prípravkoch znižujú pooperačnú nevoľnosť a zvracanie. Použitie vychádza z účinkov obsahových látok (gingerolov), ktoré majú protizápalové pôsobenie, antiseptický a antifungálny účinok. Používajú sa v kombinácii s inými extraktmi ako antireumatikum, antimigrenikum. Kontraindikáciou používania tohto extraktu je žalúdočný a duodenálny vred a v prípade kurkumy v prípravkoch sa uvádzajú v literatúre žlčníkové kamene. Extrakty bývajú zložkou rôznych masážnych gélov proti bolesti. Opätovne patria extrakty k antioxidačne pôsobiacim so širokým spektrom účinkov vhodné aj pre štúdium do budúcnosti.

Možno spomenúť veľmi zaujímavú prírodnú látku – kapsaicín. Nachádza sa hlavne v štipľavej, chilli paprike (Capsicum frutescens). Lokálne podávanie tejto obsahovej látky vyvoláva pocit bolesti, pálenia a svrbenia. Prostredníctvom zvýšenia dráždivosti určitých receptorov, čo sa prejaví zvýšením citlivosti na mechanické podnety na začiatku používania, dochádza po opakovanom podávaní (formou náplastí alebo gélov s kapsaicínom) naopak k zníženiu bolestivosti, čo sa popisuje inaktiváciou určitých receptorov. Preto sa používa pri liečbe bolesti rôznych syndrómov, pri postherpetickej neuralgii, reumatoidnej artritíde a osteoartritíde. Obnovenie citlivosti a regenerovanie nervových zakončení sa objavuje až po 6 týždňoch od ukončenia aplikácie. Zníženie vnímavosti na bolesť sa dosiahne tým, že kapsaicín stimuluje vyplavovanie neuropeptidu (substancie P) z lokálnych nervových vlákien.

A nakoniec nemožno nespomenúť len vonkajšie použitie extraktov z koreňa kostihoja lekárkskeho – Symphytum officinale pri bolestiach svalov a kĺbov, s urýchlením regenerácie kanív, stimuláciou uzdravujúcich procesov. Prípravky obsahujú nielen  extrakty koreňov, ale aj nadzemnej časti (kvetov a listov) aj iných druhov kostihoja. (Symphytum × uplandicum). Neobsahujú toxické pyrolizidínové alkaloidy (ak ich aj obsahujú, používajú sa len zvonka), protizápalové a protiopuchové účinky sú doložené klinickými skúškami s pozitívnym zlepšením pohyblivosti po krátkom čase. Odporúča sa použitie krému alebo gélu tiež pri pomliaždeninách a iných poraneniach.

Na záver možno povedať, že možností využitia prírodných zdrojov v doplnkovej liečbe začínajúcich reumatických ochorení je určite ešte viac. Mnohé z nich sa bežne používajú pri príprave jedál a majú okrem aromatických účinkov a podpory trávenia aj významný biologický vplyv na organizmus. Záleží len na ďalšom výskume v budúcnosti, aby sa tieto účinky naďalej študovali a experimentálne doložili klinickým testovaním. V prípravkoch sa bežne kombinujú a potencujú ich účinky aj s látkami ako je glukozamín, chondroitín sulfát, metylsulfonylmetán a inými, ktoré sú zložkami kĺbovej štruktúry a pri reumatických ochoreniach sú poškodené a nemôžu plniť svoje funkcie.

Takto sa nám teda predstavuje v súčasnosti to správne využitie mnohých rastlinných extraktov v praxi, ktoré vo veľkej miere závisí od spôsobu prípravy a zloženia extraktov a ich účinku na náš organizmus v prevencii a v liečbe nielen reumatických ochorení.

Doc. RNDr. D. Košťálová, CSc.

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby