Pľuzgierka islandská - Pukléřka islandská - Cetraria islandicaPľuzgierka islandská (Pukléřka islandská), Cetraria islandica /L./ Ach., Diskovkovité, Parmeliaceae

Opis: Rastlina s kríčkovitou asi 10-15 cm vysokou, nepravidelne rozkonárenou stielkou, na vrchnej strane tmavší, zelenohnedej farby, na spodnej strane bledší. Suchá stielka je lámavá, vlhká je mäkká.

Výskyt: Nachádza sa na vlhkých lúkach, rúbaniskách a vrchoviskách. Rastie na kremičitých pôdach bez stôp vápenca. Jeho výskyt súčasne podmieňuje suché pôdne podklady.

Zber a úprava: Zbiera sa stielka (Lichen islandicus). Získava sa z letného zberu, keď sú lišajníky zelené, ale sa nedrobia. Materiál sa voľne na vzduchu usuší. Drogu treba uchovávať v uzatvorených nádobách.

Obsahové látky: Obsahuje látky pôsobiace antibakteriálne, kyselinu centrarovú, slizy, bielkoviny, tuky, farbivá, jód a horčiny.

Použitie: Pľuzgierka svojou horkou chuťou povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav. Vo forme odvarov sa používa ako prostriedok povzbudzujúci trávenie pri ochoreniach žalúdočno-črevného traktu. Indikáciou je atónia žalúdka a chronická obstipácia. V praxi sa uplatňuje ako prostriedok napomáhajúci trávenie.

Príprava odvaru: 1 diel drogy na 10 dielov vody. Varíme 5-10 minút, necháme vylúhovať 30 minút a precedíme.

Dávkovanie:

(uvedené v printovom vydaní)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby