V Poľsku boli predchodcami bylinkárstva Benediktíni, ktorí sa špecializovali na vytváranie bylinných zmesí a likérov. Až do 20. storočia sa rastlinná surovina získavala takmer výlučne z prírodných lokalít a potom sa po ich prvotnej úprave dodávala do lekární, kde sa pripravovali bylinné prípravky. Napriek stáročnej tradícii používania liečivých rastlín v Poľsku patrí ich pestovanie k najmladším odvetviam rastlinnej výroby. Prvé pokusy v komerčnom meradle sa uskutočnili v druhej polovici 19. storočia. V súčasnosti je Poľsko jedným z popredných producentov bylinných surovín v Európe a navyše je považované za krajinu s vysokým výrobným a spracovateľským potenciálom.

Na farmách sa pestovanie liečivých, aromatických a koreninových rastlín (LAKR) na poli môže stať významným zdrojom príjmov, ak pestovatelia vždy dbajú na prispôsobenie sa meniacemu sa dopytu a potrebám spotrebiteľov. V posledných rokoch je čoraz populárnejšie pestovanie liečivých rastlín (LR) v nádobách a hydroponických systémoch.

Medovka lekárskaByliny pestované v nádobách sú alternatívou LR získaných z poľného pestovania. Pestovanie LR v nádobách má výhodu v dĺžke vegetačného obdobia, keďže sa dá realizovať aj počas nepriaznivých poveternostných podmienok, ako je obdobie jeseň - zima alebo skorá jar. Pestovateľské podmienky výrazne ovplyvňujú veľkosť a kvalitu úrody LR bohatých na silice, ako je medovka lekárska - meduňka lékařská - melisa lekarska (Melissa officinalis L.), majorán zahradný - majoránka zahradní - lebiodka majeranek (Origanum majorana L.) alebo dúška tymianová - tymián obecný - tymianek właściwy (Thymus vulgaris L.). Okrem toho sú LR pestované v nádobách odolnejšie pri predaji aj preprave. Navyše pri pestovaní LR pod krytom existuje možnosť väčšej kontroly nad environmentálnymi faktormi ovplyvňujúcimi rastlinu, ako sú množstvo svetla, teplota a vlhkosť substrátu....

Ing. J. Korczyk-Szabó, PhD.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby