Kórejská starostlivosť o pleť sa stala v poslednom desaťročí globálnym fenoménom a priniesla na neustále sa rozvíjajúci trh starostlivosti o pleť inovatívne kozmetické výrobky a estetické trendy. Kórejské výrobky starostlivosti o pleť vďaka nekonvenčným prísadám slúžia na omladenie pokožky, terapeutické použitie pri atopickej dermatitíde, fotoprotekciu, hojenie rán a pod. Pretože dopyt spotrebiteľov po kozmetických výrobkoch K-beauty stále rastie, je potrebné venovať väčšiu pozornosť vedeckému výskumu ich ingrediencií.
Budúce štúdie môžu vyhodnotiť, ako možno kombinovať kórejské kozmetické výrobky a vylepšiť štandardné terapeutické režimy pre rôzne dermatologické stavy. Keďže K-beauty naďalej využíva konvergenciu vedy, medicíny a estetiky, môžeme očakávať viac inovácie výrobkov a integráciu nových zložiek starostlivosti o pleť. Medzi najobľúbenejšie zložky kórejskej kozmetiky patria rastliny (aloe, bambus, medvedica, breza, nechtík, pupočník, rumanček, čerešňové kvety, chryzantéma, dračia krv, ženšen, zelený čaj, sladké drievko, lotos, granátové jablko, kurkuma), huby (rôsolovky, hľuzovky, galaktomycéty) a anorganické zlúčeniny a minerály (roztok hydrogénuhličitanu sodného (sóda), zlato, sopečný popol).
Centella asiatica (L.) Urban. (centela ázijská – pupečník asijský), Apiaceae (známa aj ako gotu kola alebo „cica“ v kozmetických výrobkoch) je vytrvalá kvitnúca rastlina, ktorá sa v tradičnej ázijskej medicíne používa už stovky rokov na zlepšenie hojenia malých rán, škrabancov, popálenín, hypertrofických rán a ako protizápalový prostriedok, najmä pri ekzémoch. Pôsobí aj ako antipyretikum, diuretikum, reumatikum, antibaktériový, antivírusový liek, pri liečbe nedostatočnosti žíl a na zlepšenie poznávania, zmierňovanie úzkosti a ako protirakovinový prostriedok. V in vitro a in vivo štúdiách bolo potvrdené, že bioaktívne zložky C. asiatica sú zodpovedné za hojenie rán stimuláciou dozrievania jaziev a znížením zápalovej reakcie, majú priaznivé účinky na psoriázu a sklerodermiu (zriedkavé autoimunitné ochorenie spojivových tkanív), stimulujú proliferáciu a migráciu kožných fibroblastov a inhibujú aktivitu matrixových metaloproteináz, napr. kolagenázy, čím zvyšujú syntézu kolagénu. Medzi významné obsahové látky izolované z C. asiatica patria triterpénové saponíny známe ako centelloidy, najdôležitejšími z nich sú asiatikozid, madecassozid, kyselina aziatová a kyselina madecassová. Centella obsahuje aj ďalšie zložky: prchavé oleje, flavonoidy, triesloviny, fytosteroly, aminokyseliny a cukry. Kvôli stimulácii syntézy kolagénu typu I, ktorého množstvo v pokožke klesá s veľkom, sa C. asiatica používa ako účinné činidlo proti fotostarnutiu a je bežnou zložkou kozmetiky používanej pri celulitíde a striách. Celulitída, známa ako liposkleróza, je nezápalová zmena podkožného tukového tkaniva spôsobená zvýšením objemu tukových buniek alebo zvýšeným delením spojivového tkaniva, čo spôsobuje zúženie malých krvných ciev. Výsledkom je porucha metabolizmu v podkožnom tukovom tkanive, ktorá vedie k rozšíreniu tukových buniek v tomto tkanive, najmä okolo bokov, zadku, brucha, stehien a paží. Celulitída postihuje mnoho ľudí, najčastejšie ženy, obéznych a ľudí so stacionárnym životným štýlom, ale s celulitídou sa možno stretnúť aj u detí. Pri liečbe celulitídy sa používajú prípravky, ktoré pôsobia na tukové tkanivo, spojivové tkanivo a zlepšujú mikrocirkuláciu. Môžu sa použiť lokálne, interne a transdermálne. V boji proti celulitíde sa odporúča zahrnúť lieky rastlinného pôvodu. Metylxantíny (kofeín, teobromín, teofylín) majú lipofilný účinok, kým extrakt z C. asiatica normalizuje metabolizmus prebiehajúci v bunkách spojivového tkaniva, preukazuje protizápalovú a drenážnu aktivitu a reguluje mikrocirkuláciu...
PharmDr. S. Jurkaninová, Ph.D.